Existuje niekoľko jednoduchých kontrol, ktoré môžete vykonať sami doma, aby ste získali lepší prehľad o svojom celkovom zdravotnom stave. Môžete si nahmatať hrčky a hrbolčeky, pozorovať zmeny znamienok na koži alebo si urobiť priamy test prstom, ktorý môže odhaliť potenciálny príznak rakoviny pľúc, píše denník The Sun.
Ale počuli ste už o prehĺtacom teste? Podľa vedcov existuje určitý počet prehltnutí, ktoré by mal zdravý človek dokázať v priebehu 30 sekúnd. Tí, ktorí tento počet nedosiahnu, môžu vykazovať príznaky ochorenia. Ťažkosti s prehĺtaním môžu znamenať, že máte tzv. dysfágiu.
Tento stav je zvyčajne spôsobený niektorými liekmi a refluxom kyseliny, ale môže byť aj príznakom rakoviny, závažného pľúcneho ochorenia, demencie alebo mozgovej príhody.
Technika, ktorú mnohí zdravotníci používajú na zistenie, či má niekto dysfágiu, sa nazýva opakovaný test prehĺtania slín. Tento jednoduchý test sa dá vykonať doma a pacient sa pri ňom pokúsi prehltnúť čo najviac slín za pol minúty bez toho, aby požil jedlo alebo nápoj. V štúdii uverejnenej v roku 2024 izraelskí lekári stanovili počet prehltnutí, ktoré by mali byť schopní dosiahnuť zdraví ľudia rôznych vekových skupín.
Zistili, že dospelí vo veku 20 až 39 rokov by mali byť schopní prehltnúť v priemere 8,5-krát v priebehu 30 sekúnd. Osoby vo veku 40 rokov by mali byť schopné prehltnúť osemkrát, zatiaľ čo osoby vo veku 50 rokov by mali zvládnuť sedem prehltnutí. Ľudia vo veku 60 rokov by mali byť schopní dosiahnuť necelých sedem prehltnutí (6,7) a tí, ktorí majú 70 rokov, by mali zvládnuť šesť. A napokon, osoby vo veku 80 rokov by mali byť schopné urobiť niečo vyše štyri prehltnutia (4,3).
Osobu, ktorá nie je schopná dosiahnuť príslušný počet zdravého prehĺtania pre svoju vekovú skupinu, môžu poslať na ďalšie vyšetrenie s cieľom preskúmať príčinu dysfágie. V časopise Dysphagia vedci uviedli, že ich štúdia je dôležitá, pretože v porovnaní s predchádzajúcimi štúdiami ukázala oveľa vyšší rozsah toho, čo by sa malo považovať za zdravé.
Základná hodnota, ktorá bola predtým stanovená pre test opakovaného prehĺtania slín, bola pre všetkých dospelých stanovená na tri. „Toto zistenie posilňuje potrebu komplexnejšieho skúmania platnosti stanovených hraničných hodnôt v rámci najstaršej vekovej skupiny,“ napísali vedci. Výskumníci poznamenali, že rozdiely vo výsledkoch testu v rôznych vekových kategóriách môžu byť spôsobené fyziologickými zmenami, ktoré sa vyskytujú vo svaloch hrdla, keď ľudia starnú.
Rozdiely boli pozorované aj medzi mužmi a ženami. Muži dosiahli viac prehltnutí ako ženy. Vedci uviedli, že aj tento faktor by mohol mať vplyv na výsledky testov, ale dodali, že je potrebný ďalší výskum, aby sa zistil rozdiel medzi pohlaviami.
Dysfágia môže byť príznakom rôznych druhov rakoviny, najmä tých, ktoré postihujú hlavu a krk a hornú časť tráviaceho traktu, vrátane rakoviny pažeráka, hrdla, úst, hrtana, štítnej žľazy, slinných žliaz a dokonca aj niektorých druhov rakoviny žalúdka alebo pankreasu.
Ďalšie bežné príčiny dysfágie zahŕňajú:
- niektoré lieky, napríklad antipsychotiká
- poruchy učenia
- rázštep pery a podnebia u detí
- pálenie záhy a reflux kyseliny, najmä u detí alebo ľudí, ktorí majú gastroezofageálnu refluxnú chorobu
- problémy s dýchaním spôsobené ochoreniami, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
- ochorenie, ktoré postihuje nervový systém alebo mozog, napríklad mozgová obrna, mozgová príhoda, demencia alebo skleróza multiplex