31. júl. 2023 o 08:00
PR clánok, Futurino, Koktejl

Lekárnička na dovolenku: Pomocník v každej nepríjemnej situácii

placeholder
Ilustračné foto
Zdroj: Alliance - stock.adobe.com

Zdravotné komplikácie a problémy dovolenku nepoznajú, preto vás aj počas pobytu v obľúbenom rezorte môžu nepríjemne zaskočiť. Dobrou správou je, že na mnohé z nich sa môžete včas a vopred pripraviť, takže spálená pokožka, hnačka alebo únava z jet lagu nemusia predstavovať problém a skomplikovať vám vysnívaný relax v exotike.

Zaujímavosti
31. júl. 2023 o 08:00
Lekárnička na dovolenku: Pomocník v každej nepríjemnej situácii

Zdravotné komplikácie a problémy dovolenku nepoznajú, preto vás aj počas pobytu v obľúbenom rezorte môžu nepríjemne zaskočiť. Dobrou správou je, že na mnohé z nich sa môžete včas a vopred pripraviť, takže spálená pokožka, hnačka alebo únava z jet lagu nemusia predstavovať problém a skomplikovať vám vysnívaný relax v exotike.

Čo by mala obsahovať lekárnička na dovolenku

Zápas s nepríjemnými zdravotnými problémami zažili asi mnohí z nás. Pri žalúdočnej nevoľnosti, úpale alebo bolesti hlavy však nie je vždy potrebné vyhľadať lekára. Pomôcť vám môžu aj voľne dostupné lieky a dobre vybavená lekárnička, ktorej obsah si môžete pripraviť už doma.

Lekárnička na dovolenku by okrem dôležitých liekov mala obsahovať prvú pomoc na ošetrenie drobných poranení a prípravky na spálenú pokožku. Jej veľkosť bude závisieť od toho, koľko ľudí s vami cestuje, a či budú medzi vami iba dospelí, alebo aj malé deti. Zvážiť by ste mali tiež dostupnosť lekárskej starostlivosti a liekov v destinácii, do ktorej sa chystáte.

Lieky

Ľudia s chronickými ochoreniami by si v prvom rade mali do cestovnej lekárničky pripraviť lieky, ktoré pravidelne užívajú. Optimálne sú ich dostatočné zásoby na celý pobyt, pričom dôležitá súčasť tejto výbavy je aj príbalový leták, ktorý v prípade potreby slúži miestnym lekárom ako užitočná informácia.

Nevyhnutnou súčasťou výbavy sú aj lieky na bolesť a horúčku alebo lieky pre alergikov. Antihistaminiká pre alergikov pomôžu nielen pri sezónnych či iných alergiách, no veľmi dobre sa dajú využiť aj pri žihľavke alebo poštípaní hmyzom. Avšak, ak sa prepravujete na dovolenku autom, pozorne si prečítajte zoznam vedľajších účinkov lieku, pretože niektoré antihistaminiká môžu znižovať pozornosť.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Aleksey - stock.adobe.com

Pribaľte si tiež prípravky na tráviace problémy. Lekárnička na dovolenku by mala obsahovať aj lieky na hnačku, nadúvanie a žalúdočnú nevoľnosť. Lieky na nevoľnosť a vracanie je vhodné kombinovať s diétnou stravou, myslieť bude potrebné aj na dostatok tekutín. Nezabudnite na cestovnú nevoľnosť, ktorou môžu trpieť deti aj dospelí, počas jazdy autom alebo loďou.

Ošetrenie úrazov

Na dovolenke alebo výlete sa môžu pritrafiť aj drobné odreniny, porezaný prst alebo končatiny doškriabané tŕňmi. Aj takéto rany je potrebné dôkladne vyčistiť. Nezabudnite na to, že ošetrovať poraneného by ste mali len čistými rukami, s ktorých hygienou vám pomôžu napríklad dezinfekčné gély alebo obrúsky.

Pri ošetrení rán najskôr odstráňte hrubé nečistoty, ideálne umytím čistou vodou. Minimalizovať riziko infekcie a zapálenia rany vám pomôže aj dezinfekcia na odreniny. Po ošetrení sa vám určite zídu náplasti a obväzy.

Vyvrtnutý členok alebo narazené koleno dobre zafixujete elastickým obväzom. Pribaliť môžete tiež prípravky na podporu hojenia rán, masť alebo gél s protizápalovým účinkom na výrony a opuchy.

Prípravky proti hmyzu

Na ochranu pred uštipnutím bodavým hmyzom a kliešťami by mala lekárnička na dovolenku s deťmi obsahovať repelent. Ak sa chystáte do tropických oblastí, kde hrozí nakazenie maláriou alebo inými ochoreniami, myslite pred cestou aj na očkovanie. Po uštipnutí sa vám zídu krémy po bodnutí hmyzom, ktoré slúžia na úľavu od svrbenia, bolesti a opuchu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: galitskaya - stock.adobe.com

Ochrana proti slnku a UV žiareniu

Počas letnej dovolenky pri mori, na horách alebo aj pri poznávaní historických pamiatok je naša pokožka vystavená intenzívnemu slnečnému žiareniu. Aby ste ju ochránili pred spálením, súčasťou vašej lekárničky by mali byť opaľovacie krémy. Krémy na opaľovanie vyberajte s vhodným SPF faktorom podľa fototypu vašej pokožky. Myslite tiež na to, že je ich potrebné na telo aplikovať niekoľkokrát počas dňa.

Po pobyte na slnku potrebuje pokožka hydratáciu a upokojenie, pretože ak je dostatočne vyživená, nešúpe sa a opálenie vydrží oveľa dlhšie. Do cestovnej lekárničky si teda pribaľte krémy po opaľovaní, ktoré obsahujú panthenol, vitamín E alebo glycerol.

Ďalšie potrebné veci

Každý z nás chce prežiť dovolenku bez zdravotných problémov, nehôd a iných nepríjemností. Naše priania však nie sú vždy vypočuté, a preto je dobré sa vopred pripraviť na všetky alternatívy. Pre prípad návštevy lekára si nezabudnite preukaz poistenca, vhodné je uzatvoriť aj cestovné poistenie. Medzi vašimi osobnými dokladmi by nemali chýbať občiansky preukaz alebo pas a kartička s informáciami o vašom zdravotnom stave. Na tejto kartičke by mali byť uvedené informácie ako krvná skupina, alergie a iné ochorenia.