23. aug. 2023 o 13:00
mob, Koktejl

Na Jadranskej magistrále prichádza o život čoraz viac turistov: Chorváti volajú po opatreniach!

placeholder
Každé leto otriasajú Chorvátskom správy o dopravných nehodách cudzincov (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Ide o nebezpečnú praktiku.

Cestovanie
23. aug. 2023 o 13:00
Na Jadranskej magistrále prichádza o život čoraz viac turistov: Chorváti volajú po opatreniach!

Ide o nebezpečnú praktiku.

Každé leto, najmä v auguste, otriasajú južným Chorvátskom správy o dopravných nehodách, pri ktorých zomierajú prevažne cudzinci, upozorňuje Dubrovacki dnevnik. Za tento mesiac sa stali na Jadranskej magistrále až dve smrteľné nehody občanov z okolitých štátov, ktorí sa ponáhľajú domov a zabúdajú na odpočinok.

V sobotu 5. augusta zahynul na tejto ceste v skorých ranných hodinách 28-ročný občan Bosny a Hercegoviny. Nehodu spôsobil Kosovčan (59), ktorý vo vysokej rýchlosti stratil kontrolu nad BMW s nemeckými poznávacími značkami a zrazil mladíka stojaceho vedľa auta.

Muž bol na mieste mŕtvy, žena s dieťaťom, ktorí sa nachádzali v aute, našťastie vyviazli bez vážnejších zranení. Vodič BMW pristál v rokline a utrpel vážne zranenia, pre ktoré ho previezli do nemocnice v Splite.

Ďalšia hrozná zrážka sa stala 13. augusta na Jadranskej magistrále pri Orašci, kde zahynulo maloleté dieťa a šesť ľudí bolo ťažko zranených. Nehodu zapríčinil Albánec (33), ktorý šoféroval auto s talianskymi EČV, prešiel do protismeru a spôsobil tak reťazovú zrážku. Narazil do nemeckého turistu, následne vrazil do vozidla so slovinským označením, ktoré zase šoféroval občan Kosova.

Nové obmedzenia?

Magistrála sa počas prázdnin stáva akousi tranzitnou zónou kvôli veľkému počtu Albáncov a Kosovčanov, ktorí sa v tomto období vracajú domov z európskych krajín, kde žijú a pracujú. Často jazdia na drahých autách s poznávacími značkami krajín kde pracujú, prekračujú rýchlosť a sú unavení. Na jeden záťah precestujú tisíce kilometrov a zastavujú len zriedka.

Ide o nebezpečnú praktiku, ktorú si čoraz viac uvedomujú Chorváti. Tí s nimi zdieľajú rovnaké cesty, a preto na sociálnych sieťach vyzývajú, aby zaviedli systém, ktorý by takýmto tragédiám zabránil.

Navrhujú diaľničné známky, ktoré by boli v noci oveľa drahšie, aby odradili cestujúcich od jazdy v nočných hodinách. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a navrhujú zavedenie povinnosti zastaviť a stráviť jednu noc v krajine.

„Únava a ospalosť často vedú k tragédiám“, upozorňuje Dubrovnícka asociácia pre bezpečnosť dopravy a dodáva, že vozovkám by mohla pomôcť inštalácia centrálneho zvukovo-vibračného pásu. Okrem toho navrhuje, aby spolu s kontrolou dokladov boli vodiči varovaní a v prípade potreby vylúčení z premávky na hraničných priechodoch.