Slovenský premiér Robert Fico spochybnil, že by v Kyjeve bola vojna; v ukrajinskej metropole podľa neho panuje normálny život. Fico to vyhlásil na tlačovej konferencii počas výjazdového zasadnutia vlády vo východoslovenskej Kamenici nad Cirochou, keď odpovedal na otázku, prečo sa jeho stredajšie stretnutie s ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhalom neuskutoční v Kyjeve, ale v Užhorode pri hraniciach.
Fico povedal, že reagoval na požiadavky ukrajinskej strany a že je to pre neho praktické. Na tlačovej konferencii pritom čelil dotazu, či sa nechce ísť pozrieť na vojnu v Kyjeve osobne. "A to si myslíte, že v Kyjeve je vojna? To ako nemyslíte vážne, dúfam...," uviedol. "Je tam absolútne normálny život," dodal Fico, podľa ktorého konflikt na Ukrajine má lokalizovaný charakter.
Zahraniční štátnici jazdia na návštevy Kyjeva aj v podmienkach pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajine. Naposledy v pondelok tam zavítal nový poľský premiér Donald Tusk; po určitú dobu bol pritom na celej Ukrajine, vrátane Kyjeva, vyhlásený letecký poplach. V utorok Rusi na ukrajinskú metropolu zaútočili a záchranári hlásia 22 zranených, medzi nimi štyri deti.
Fico sa cez víkend vyslovil proti prijatiu Ukrajiny do NATO, pretože by to podľa neho bolo spojené s rizikom tretej svetovej vojny. Ukrajinu zároveň označil za skorumpovanú krajinu, v ktorej sa stráca západná pomoc, a ako nereálne odmietol snahy Kyjeva oslobodiť územie okupované Ruskom. Fico tiež povedal, že Ukrajina nie je suverénny štát, pretože je pod absolútnym vplyvom USA. Na utorkovej tlačovej konferencii uistil, že je pripravený so svojimi postojmi v stredu oboznámiť Šmyhala.
V pondelok šéf zahraničného výboru ukrajinského parlamentu Oleksandr Merežko vyhlásil, že Ukrajina by mala zrušiť návštevy zahraničných predstaviteľov, ktorí spochybňujú jej suverenitu. Naopak ukrajinská agentúra Unian zverejnila príspevok nabádajúci nerozhádať sa s Ficom, pretože "úplne stačí" maďarský premiér Viktor Orbán.
"Ak hovoríme o stanovisku Roberta Fica, tak nie je až také jednoznačné. Skutočne ho sotva možno označiť za proukrajinského slovenského premiéra. Ale robí aj isté kroky, ktoré nedovoľujú považovať ho jednoznačne za protiukrajinského," upozornil v správe Unian expert na zahraničnú politiku a susedské vzťahy Serhij Herasimčuk.
Ako príklad uviedol, že Fico sa už v predvolebnej kampani vymedzoval proti prijatiu Ukrajiny do NATO, ale nemal námietky proti ukrajinskému členstvu v Európskej únii; naopak hovoril, že pre Slovensko bude výhodné, ak Ukrajina bude členom EÚ. Fico pred voľbami tiež tvrdil, že už ani jeden slovenský náboj nepôjde na Ukrajinu, ale po voľbách vláda upresnila, že sa to týka bezplatnej pomoci, avšak kontrakty bude rešpektovať.
A to sa týka aj dodávok samohybných húfnic Zuzana a odmínovacích strojov Božena. Teda Slováci nič "nedarujú", a tým sa Fico obracia na svojich voličov, ale odvedú prácu, za ktorú dostanú zaplatené. A tým tiež dáva signál EÚ, ktorá za tieto dodávky platí. Slovensko tiež pokračuje v poskytovaní humanitárnej pomoci.
Preto sa treba s Ficom stretávať a jednať, nehľadiac na jeho škandalózne vyhlásenie. Prinajmenšom je potrebné mať na zreteli skutočnosť, že Slovensko sa zúčastní rokovaní o vstupe Ukrajiny do EÚ a môže ovplyvniť rozhodovanie o poskytnutí finančnej pomoci Únie. "Iná vec je, že treba jasne dať najavo, kde sme na jednej strane a kde by Slovensko mohlo prekročiť prípustnú hranicu," tvrdí Herasimčuk.
Ak Fico bude trvať na tvrdeniach, ktoré odporujú ukrajinským záujmom, potom sa dá zdržať spoločného vyhlásenia. Ale nemá zmysel vyhýbať sa dialógu, pretože stačí Orbán, ktorý blokuje veľa vecí a ohrozuje ukrajinskú integráciu do EÚ a NATO. Bez ohľadu na všetku odpudivosť Ficových vyhlásení, nestálo by za to mať ho za odporcu. Veď tandem Fico-Orbán by mohol narobiť problémy, nabáda expert. Ak Orbán získa vo Ficovi spojencov v EÚ, situácia sa pre Ukrajinu môže zhoršiť.