14. jún. 2024 o 05:00
žani, Koktejl

Nepríjemné trápenie Mira Jaroša: Od detí sa nakazil parazitom! Prenáša sa veľmi ľahko

placeholder
Kráľ detských hitov Miro Jaroš
Zdroj: Instagram/jarosmiro

"Darček", ktorý mu nezávidí nikto.

Domáce promi
14. jún. 2024 o 05:00
Nepríjemné trápenie Mira Jaroša: Od detí sa nakazil parazitom! Prenáša sa veľmi ľahko

"Darček", ktorý mu nezávidí nikto.

Spevák Miro Jaroš si vybudoval obrovskú fanúšikovskú základňu medzi deťmi aj ich rodičmi. Na koncertoch to vždy praská vo švíkoch a na svoje si prídu malí i veľkí. Miro totiž počas vystúpení nehrá len svoje chytľavé hity, ale vždy medzi ne prepašuje aj hudbu z 90.rokov, ktorá má v jeho srdci špeciálne miesto.

Pred začiatkom Disko-turné bol jeden z jeho fanúšikov zvedavý, či po koncertoch s toľkými deťmi v publiku neochorie. Im sa to vraj stáva vždy. "Áno, najčastejšie dostávam ozaj ten najosobnejší darček - mrle. Bez srandy," zaskočil svojou odpoveďou kráľ detských hitov.

Ako sa prenášajú mrle?

Mrle spôsobujú častú parazitárnú infekciu u detí, ale aj dospelých. Hlavným príznakom je intenzívne a nepríjemné svrbenie v oblasti konečníka. "Infekcia mrlí spôsobená parazitom Enterobius vermicularis je bežnou infekciou, ktorá môže postihnúť deti, dospelých aj tehotné ženy. Prenáša sa predovšetkým prostredníctvom kontaminovaných povrchov, potravín a vody. Príznaky mrlí zahŕňajú svrbenie, podráždenie, bolesť brucha a ďalšie nepríjemné príznaky," ozrejmila špecialistka Jana Nová.

"Diagnóza sa vykonáva pomocou lekárskeho vyšetrenia a laboratórnych testov stolice. Liečba mrlí zahŕňa užívanie anthelmintik. Súčasne s užívaním liekov je nutné dodržiavať dostatočnú hygienu, aby sa minimalizovalo šírenie infekcie. Prevencia je založená prevažne na správnej hygiene, obmedzení kontaktu s nakazenými," doplnila.

Parazitom sa deti infikujú kvôli zlej hygiene a veľmi často potom kontaminujú aj ďalšie osoby. Svoje by o tom vedel rozprávať aj Miro Jaroš.