29. feb. 2024 o 18:14
TASR, Koktejl

Ukrajina má dôvod na radosť: Počas tohto mesiaca sa im podarilo...

placeholder
Ukrajina oznámila, že vo februári zostrelila rekordný počet ruských lietadiel. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Veľký úspech!

Zahraničné správy
29. feb. 2024 o 18:14
Ukrajina má dôvod na radosť: Počas tohto mesiaca sa im podarilo...

Veľký úspech!

Ukrajina vo štvrtok oznámila, že vo februári zničila rekordný počet ruských lietadiel. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. Tieto tvrdenia však nemohla overiť a ruské úrady ich nekomentovali.

"Obrancovia našej oblohy dosiahli najlepšie výsledky v zostreľovaní ruských lietadiel od októbra 2022," uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany. Vo februári bolo zostrelených desať SU-34, dve Su-35 a jedno lietadlo A-50. Tri lietadlá Su-34 boli zostrelené v noci, ktoré "odpaľovali riadené strely na pozície našej pechoty na východe", informoval veliteľ pozemných síl Olexandr Pavľuk. Ďalšie lietadlo A-50 zostrelili v januári.

Tieto tvrdenia sa dajú ťažko overiť, ale ruskí vojnoví blogeri sa zmienili o zničení lietadla A-50, hoci to pripísali priateľskej paľbe do vlastných radov. Ruskí vojnoví blogeri často zverejňujú exkluzívne informácie odlišné od informácií vlády a ruských štátnych médií.

Britské ministerstvo obrany sa v utorok tiež zmienilo o dvoch zostrelených lietadlách A-50. Poznamenalo, že tieto prípady "donútili ruských predstaviteľov, ktorí robia rozhodnutia, uvažovať o bezpečnejších oblastiach operácií". Ukrajina po dvoch rokoch ruskej invázie vraví, že jej prioritou je "zmiesť Rusko z oblohy". Čaká tiež na dodávku stíhačiek F-16 od západných spojencov.