21. máj. 2023 o 17:32
TASR, Koktejl

MS v hokeji 2023: Chudobná výhra Slovenska, zápas so Slovinskom rozhodol jediný gól

placeholder
Viliam Čacho (Slovensko) a vpravo brankár Gračnar (Slovinsko).
Zdroj: TASR

Slovenskí hokejisti zvíťazili nad Slovinskom 1:0 v nedeľňajšom zápase základnej B-skupiny na MS v Rige. Jediný gól duelu strelil v 21. minúte Richard Pánik.

Zahraničný šport

Slováci si víťazstvom udržali šancu na postup do štvrťfinále. Pre Slovincov znamená prehra so Slovenskom definitívnu istotu zostupu do A-skupiny I. divízie MS. Slováci sú priebežne na piatej priečke a na štvrté Lotyšsko strácajú tri body. Toto manko môžu zmazať v prípade víťazstva vo svojom poslednom zápase proti Nórsku, pričom na postup budú potrebovať aj víťazstvo Švajčiarov proti Lotyšom za tri body.

V stretnutí proti Slovinsku sa do zostavy SR po zdravotných problémoch vrátili útočník Peter Cehlárik a obranca Mário Grman, nedostali sa do nej útočníci Martin Chromiak a Alex Tamáši. Slováci mali v prvej tretine streleckú prevahu, no gól dosiahli až v úvode druhej časti, keď sa po úniku presadil Richard Pánik. Napriek viacerým šanciam na oboch stranách to bol napokon jediný gól zápasu. V bránke slovenského tímu nastúpil Stanislav Škorvánek, ktorý dosiahol svoje prvé čisté konto na MS.

Slováci odohrajú posledný šiesty zápas v základnej skupine v utorok od 11.20 SELČ proti Nórsku. Slovinci uzavrú svoje účinkovanie na MS v Rige duelom s Kazachstanom v pondelok od 19.20.

B-skupina:

SLOVINSKO - SLOVENSKO 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 21. Pánik (Regenda + Koch)

Rozhodovali: Bjork (Švéd.), Bloski (Kan.) - Davis (USA), Kroyer (Dán.), vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 4460 divákov

Zostavy:

Slovinsko: Gračnar - Pavlin, Gregorc, Crnovič, Magovac, Masič, Podlipnik, Stebih - Verlič, Jeglič, Urbas - Kuralt, Tičar, Sabolič - Pance, Simšič, Drozg - Maver, Tomaževič, Ograjensek

Slovensko: Škorvánek - Nemec, Koch, Grman, Ivan, Rosandič, Jánošík, Gajdoš - Pánik, Hrivík, Regenda - Lantoši, Hudáček, Cehlárik - Kelemen, Sukeľ, Kudrna - Lunter, Čacho, Okuliar

Slovenský tím nastúpil s cieľom získať tri body, ktoré by znamenali udržanie nádeje na postup do štvrťfinále. V úvodnej tretine bol strelecky aktívnejší než súper, avšak bez gólovej radosti. V 6. minúte Lunter nezužitkoval odrazený puk po strele Okuliara a ku gólu neviedla ani presilovka od 11. minúty, v ktorej Slováci neprekvapili súpera. Po nej mal sľubnú šancu Slovincov Sabolič, ale Škorvánek podržal svoj tím. Slovenský brankár sa vyznamenal aj v 19. minúte po chybe v defenzíve, keď zmaril príležitosť Maverovi.

Už po 15 sekundách druhej časti Regenda vysunul Pánika, ktorý sa dostal za obranu Slovincov a strelou švihom prekonal Gračnara - 0:1. Od 26. minúty hral slovenský tím prvýkrát v zápase v oslabení, ale neinkasovali ani po strele Verliča, ktorý osamotený zblízka netrafil bránku. V polovici prostrednej časti sa do úniku dostal Hudáček, ale neuspel rovnako ako na opačnej strane Urbas. Rušný záver druhej tretiny priniesol druhú presilovku Slovincov, v ktorej mohli Slováci pridať druhý gól, ale Sukeľ neuspel po samostatnom úniku. Gračnar neinkasoval ani po následnej šanci Hudáčka.

Slováci sa v úvode tretej tretiny nestiahli do defenzívy, ale snažili sa hrať jednoducho a ohrozovať Gračnarovu bránku. V 46. minúte ho neprekonal Pánik, Slovinci odpovedali žŕdkou po strele Urbasa. Slovinci sa viackrát dostali do útočného pásma, ale v ňom im chýbal moment prekvapenia a nebezpečnejšia streľba. V závere Slovinci vystupňovali tlak, pred Škorvánkom to „horelo“, ale gól nedosiahol ani Sabolič, ktorý neuspel strelou z ostrého uhla.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Ján Pardavý, tréner SR: „Bol to ťažký zápas, ktorý sme zvládli výsledkovo, ale herne sme sa trápili. V prvej tretine sme mali prevahu, ale ťažko sme sa presadzovali. Šance, ktoré sme si vytvorili v druhej tretine, sme riešili zle. Mohli sme v nej odskočiť na rozdiel dvoch gólov. Tretia tretina bola o mentálnej stránke. Slovinci hrali ‚o život‘ a my o nádej na postup a bolo to vidieť na oboch tímoch. Čakali sme na chybu Slovincov, aby sme sa prípadným gólom upokojili, no to sa nestalo a až do konca to bolo dramatické. Brankár Škorvánek bol dnes fantastický. Hráčom ukazujeme videá a presviedčame ich, aby v šanciach boli sebeckejší a aby to vzali na seba a strieľali. Hovoríme im o tom, že každá strela môže byť nebezpečná a určite je lepšia než pokazená prihrávka.“

Stanislav Škorvánek, brankár SR: „Pred veľkou šancou Slovincov v závere do mňa išiel hráč a ja som sa potom musel vrátiť do pozície. Našťastie som si z toho nedal vlastný gól ako proti Čechom. Bol to ťažký zápas, no počítajú sa tri body.“

Peter Cehlárik, útočník SR: „Začiatok zápasu bol z našej strany naozaj dobrý, súpera sme dostávali pod tlak. Druhá tretina nás stála viac síl, ale celkovo to bol dobrý tímový výkon. Stano (Škorvánek) odchytal výborný zápas. Vedeli sme, že na konci budú mať Slovinci tlak a bolo len na nás, ako to ustojíme.“

František Gajdoš, obranca SR: „Bol to ťažký zápas, tŕpli sme do posledných sekúnd. Ale chyba bola, že sme nepremenili šance, ktoré sme mali. Ak by sme z toho dali góly, bolo by to oveľa pokojnejšie.“

Mário Grman, obranca SR: „Hlavné je, že sme získali tri body. Často sme si to komplikovali. Bolo to hlavne o našich chybách a o tom, čo sme my dovolili súperovi. Nemohli sme si pripustiť tlak, ktorý vyplýval z potreby víťazstva. Teraz sa sústredíme na svoj zápas. Vieme, že v ňom potrebujeme získať tri body.“