10. júl. 2024 o 12:00
jž, TASR, Koktejl

Z dovolenky v Mexiku sa stal horor: Tereza kvôli hurikánu prišla o 3 prsty, ľudí prosí o pomoc!

S manželom nevedia, čo majú robiť.

Zahraničné správy
10. júl. 2024 o 12:00
Z dovolenky v Mexiku sa stal horor: Tereza kvôli hurikánu prišla o 3 prsty, ľudí prosí o pomoc!

S manželom nevedia, čo majú robiť.

Češka Tereza Machařová sa spolu so svojím manželom Michalom vybrali na spoločnú dovolenku do Mexika. Netušili však, že im navždy zmení život. V tejto oblasti vyčíňal hurikán Beryl a podľa slov matky troch detí hotel, v ktorom boli ubytovaní, podcenil situáciu. O hroznej skúsenosti prehovorila Tereza s manželom na sociálnej sieti.

O manželský pár sa začali strachovať ich blízki, ktorí ich kontaktovali a pýtali sa, či sú v poriadku. "Aktuálne v poriadku nie sme. Stalo sa to, že vedeniu hotelu nejak úplne neriešilo hurikán. Asi neočakávali, že to bude tak silné," hovorí Tereza z nemocničného lôžka. Podľa jej slov boli ubytovaní na treťom poschodí a celá jedna strana bola presklená.

"Stalo sa to, že nad ránom, keď hurikán začal silnieť. Okná začali praskať. Začali sa tak moc ohýbať, že sme počuli praskanie. Po celej noci, čo sme skoro nespali sme boli stále v strehu, že čo sa deje, či sa niečo nestane náhodou, tak už som chytila paniku, doslova paniku. Hovorím, to okno sa vysklí, zlomila sa palma pred tým balkónom. Už to nie je sranda, vonku lieta hrozne moc vecí. Nemôžeme tu zostať, nad nami je strecha," opisuje desivé chvíle pred nešťastím Tereza.

Rozhodla sa, že pôjde vedľa k susedom, ktorých poznali. "Čakala som na Míšu pri dverách, že teda pobežíme, že tam nebudeme. V tú chvíľu, kým Míša dobehol, tak vlastne sa balkónové okno rozletelo na milión kúskov. Lietali tam tyče, ako rám toho okna. Mne v tú chvíľu nenapadlo nič iné, ako dvere otvoriť. Ale tým, že ma prekvapili, aké boli ťažké, keď fúkal ten vietor, tak som ich chytila aj zhora. A vlastne kým sa Míša ku mne otočil, aby mi pohol, tak mi tie dvere tú ruku pricvakli. Prešli vlastne tými futrami, skoro až na druhú stranu," pokračuje.

"Tak dobrú minútu sme nemohli tie dvere dostať späť. Kričali sme o pomoc, ale tým, že personál celého hotelu sa niekam schoval, tak vlastne Míša sa snažil tie dvere otvoriť, vylomcovať ich naspäť. Nakoniec sa mu to podarilo a vlastne v tú prvú chvíľu sme zistili, že vlastne mám do polky amputované dva prsty. Tretí prst sme úplne nevideli. Všade tiekla krv," hovorí o prvých chvíľach hrozného nešťastia.

Keď sa im podarilo dvere otvoriť, okamžite išli k susedom, ktorí im povedali, nech idú dole na recepciu a kričia. Nakoniec tam personál našli a zobrali ich do izby a zavolali plavčíka, ktorý jej ruku obviazal, aby zastavil krvácanie. Nič iné ale nemohli spraviť. Vonku stále zúril hurikán a autá nejazdili. "Od šiestich hodín ráno do deviatej som ležala na posteli s mokrým uterákom na hlave v bolestiach, keď mi trčali kosti z ruky," opisuje Tereza a dodáva, že personál jej nevedel poskytnúť žiadne lieky proti bolesti.

Sanitka prišla, keď sa hurikán ustálil. V nemocnici čakala ďalšie tri hodiny. "Pretože prvé, čo ich zaujímalo, aby Michal zaplatil 50-tisíc dolárov (v prepočte vyše 46-tisíc eur, pozn. red.) za prevoz a za budúcu operáciu. Michal sa snažil obvolávať poisťovňu. Tá sa k tomu tiež postavila, ako vieš čo mi môžeš. Snažil sa obvolávať, aby nám proste niekto pomohol. Našťastie teda poisťovňa sa dohodla, že z 50-tisícov dolárov to bude len 1600 dolárov (v prepočte okolo 1400 eur, pozn. red.), potom so mnou začali niečo robiť," pokračuje v rozprávaní Tereza.

Keď prišiel doktor, odviazal jej ruku, pozrel sa na to, odišiel a vrátil sa asi po pol hodine. Tereza musela povedať, že chce narkózu, pretože už tú bolesť nezvládala a odmietala len injekciu proti bolesti. Po ďalšom snažení jej manžela sa mu podarilo vybaviť lepšiu nemocnicu. Michal musel okrem poisťovne komunikovať aj s delegátom, personálom nemocnice aj cestovnou agentúrou. V prvej nemocnici nemali prostriedky na to, aby mohli Terezu operovať.

Do druhej nemocnice ich previezli až okolo siedmej hodiny večer. Na operačnú sálu sa dostala až o dve hodiny neskôr. Operácia nakoniec trvala dve a pol hodiny. Podľa Michalových slov sa o jeho psychický stav nikto nezaujímal a na izbu ho k manželke pustili až po hodine a pol po operácii.

Teraz však nevedia, dokedy v nemocnici budú musieť zostať a ako sa dostanú domov. Podľa slov Michala sa majú dopraviť domov na vlastné náklady. Ďalším problémom je, že s nimi nekomunikuje ani hotel, takže nemajú ani svoje osobné veci. Ich susedia z hotela sa boli v izbe pozrieť a povedali, že izba je odomknutá a ich veci sú stále tam. Michal stále musí chodiť v zakrvavenej mikine.

Jej manžel dokonca jeden z jej odseknutých prstov našiel a snažil sa ho zachrániť. No kvôli dlhému čakaniu na operáciu to už nebolo možné. Celé nešťastie dávajú za vinu hotelu, keďže neriešili bezpečnosť svojich hostí. "Ako ja, ako Európanka, ktorá to v živote nezažila, má vedieť? Neevakuovali nás, nedali nám dopredu žiadne informácie. Jediné, čo nám povedali, že o šiestej sa zatvára reštaurácia a po tom choďte do izby. To je jediné, čo nám povedali ohľadom hurikánu," hovorí so zlomeným hlasom Tereza, ktorá bude musieť pravdepodobne podstúpiť ďalšiu operáciu. Ľudia prostredníctvom sociálnej siete prosia o rady, čo majú v tejto situácii robiť. Celé ich vyjadrenie si môžete pozrieť nad článkom.

Beryl zatiaľ najviac postihol ostrovy v juhovýchodnom Karibiku. Podľa tamojších úradov si hurikán vyžiadal tri životy na ostrove Grenada, traja ľudia umreli na ostrove Svätý Vincent a Grenadíny, ďalší traja na severe Venezuely a dva životy si vyžiadal na Jamajke. Mexiko zatiaľ nehlásilo žiadne obete. Beryl je prvým hurikánom tohtoročnej sezóny. Zároveň je aj najsilnejšou búrkou, akú vôbec kedy zaznamenali v mesiaci júl.