Mnohí ľudia sa pýšia bezchybne vyleštenými kúpeľňami. Niektorých možno prekvapí, že každodenné čistiace prostriedky do kúpeľne obsahujú chemické látky, ktoré môžu predstavovať väčšie zdravotné riziko, ako sa pôvodne predpokladalo, píše Mirror.
Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) uvádza, že tieto látky významne prispievajú k znečisteniu ovzdušia v interiéri, čo vedie k dýchacím problémom, bolestiam hlavy a ďalším dlhodobým zdravotným problémom, dokonca i rakovine. Toto riziko je obzvlášť znepokojujúce v kúpeľniach, ktoré sú väčšinou uzavretými priestormi s obmedzeným vetraním, čo znamená, že tieto chemikálie pretrvávajú vo vzduchu dlhší čas.
Odborníci na kúpeľne zo spoločnosti Plumbworld upozornili na skryté nebezpečenstvá spojené s používaním určitých výrobkov. Niektoré čistiace prostriedky obsahujú konzervačné látky, ktoré uvoľňujú stopy formaldehydu, aby zabránili rastu mikróbov. Patrí medzi ne kvaternium-15, DMDM hydantoín, imidazolidinylmočovina, diazolidinylmočovina, polyoxymetylénmočovina, hydroxymetylglycinát sodný, bromopol a glyoxal.
Formaldehyd sa nachádza v niektorých dezinfekčných prostriedkoch a osviežovačoch vzduchu a Národný inštitút pre výskum rakoviny (NCI) ho považuje za ľudský karcinogén, čo naznačuje, že pri dlhodobej expozícii môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny. Ftaláty, ktoré sa bežne nachádzajú vo voňavých výrobkoch, môžu narúšať hormóny a sú spájané s rôznymi zdravotnými problémami. Prchavé organické zlúčeniny (VOC) môžu zhoršiť kvalitu vzduchu v interiéri a viesť k trvalému poškodeniu dýchacích ciest.
“Štúdie pracovníkov vystavených vysokým hladinám formaldehydu, ako sú priemyselní pracovníci a balzamovači, zistili, že formaldehyd spôsobuje myeloidnú leukémiu a zriedkavé druhy rakoviny vrátane rakoviny prínosových dutín, nosovej dutiny a nosohltanu,“ uvádza NCI.
Pri výbere čistiacich prostriedkov je rozumné skontrolovať etiketu, či sa na nej nenachádza zmienka o formaldehyde alebo zložkách, ktoré ho uvoľňujú. Ak chcete znížiť vystavenie účinkom a podporiť bezpečnejšie čistiace návyky, zvážte prechod na prírodné, netoxické čistiace prostriedky alebo si vytvorte vlastné s použitím bieleho octu a jedlej sódy, ktoré ponúkajú bezpečné a účinné čistenie bez škodlivých výparov.
Odborné rady zahŕňajú zabezpečenie správneho vetrania, či zapnutie odsávacích ventilátorov na zlepšenie prúdenia vzduchu počas i následne 30 minút po upratovaní. Počas upratovania sa odporúčajú krátke prestávky, aby sa znížilo vystavenie agresívnym chemikáliám. Okrem toho by sa povrchy mali v záujme väčšej bezpečnosti na záver utrieť vlhkou handričkou, aby sa odstránili zvyšky čistiaceho prostriedku.