Obyvateľov Británie pred Vianocami upozorňujú, že v supermarketoch možno nebude na sviatky dostatok vajíčok. Varovanie dodávateľov prichádza v období, kedy sa mnohé krajiny zmietajú v energetickej kríze, píše denník Daily Star s odvolaním sa na Daily Mirror.
Aby toho nebolo málo, problém je aj s touto obľúbenou surovinou, ktorá mimo iného čelí znehodnoteniu a kontaminácii kvôli sliepkam so sklonmi ku kanibalizmu. Prepuknutie vtáčej chrípky zasiahlo Britániu najviac v jej histórii a spôsobilo u sliepok nekontrolovateľnú potrebu uďobať ostatnú hydinu na smrť.
Supermarkety v krajine preto zaznamenávajú výrazný úbytok vajec. Prispieva k nemu zníženie množstva živej hydiny aj znehodnotenie samotných vajec, ktoré sa v kontaminovanom stave nemôžu predávať ľuďom.
Podľa expertov je najväčším problémom to, že sliepky a kurčatá doháňa ku kanibalizmu stiesnený priestor, v ktorom sa nachádzajú. "Je to hrozba pre priemysel. Dlho sme pred tým varovali ľudí, no oni očakávali lacné jedlo, čo nie je udržateľné. Je to ako spomalene pozorovať autonehodu. Ak nezakročí vláda tým, že podporí farmárov, do Vianoc nebudú žiadne vajíčka," uviedol chovateľ Charles Mears pre The Daily Telegraph.
Medziročne sa chovateľom štvornásobne zvýšili ceny elektrickej energie a strojnásobili sa ceny plynu. Spotrebiteľské ceny vajec sa v najbližšom období zvýšia. Chovatelia nosníc sú nútení reagovať na zvyšujúce sa náklady na krmivá, elektrickú energiu, plyn a obaly. Podľa slov Petry Letkovej zo spoločnosti Hydina Holding Liptovský Mikuláš vzrástli náklady len na krmivá o vyše 60 percent.
"Odbytové ceny vajec budeme musieť zvyšovať zo súčasných 10 centov na 15 centov za jedno vajce. Obchodný reťazec si zvýši cenu o ďalších 60 percent, plus DPH, takže konečná cena pre spotrebiteľa sa bude pohybovať okolo 30 centov za vajce," skonštatovala.
Výrazný rast výrobných nákladov zaznamenávajú chovatelia nosníc už od začiatku minulého roka. Podľa slov Daniela Molnára z Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) za posledné dva roky vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 70 percent, pričom v tomto roku nárast predstavoval 44 percent.
Náklady na krmivá pritom predstavujú viac ako polovicu všetkých nákladov v chove nosníc, upozornil. Celkové priemerné výrobné náklady stúpli pre chovateľov za posledné dva roky o 39 percent, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje sumu 2,89 eura na 100 vajec.