08. dec. 2023 o 17:00
mob, Koktejl

Katarína si myslela, že má len zaseknutý nerv: Správa od lekárov ju šokovala! Okamžitá operácia

placeholder
Katarína si myslela, že má len zaseknutý nerv: Správa od lekárov ju šokovala! (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Lekári si dlho nevedeli rady.

Zaujímavosti
08. dec. 2023 o 17:00
Katarína si myslela, že má len zaseknutý nerv: Správa od lekárov ju šokovala! Okamžitá operácia

Lekári si dlho nevedeli rady.

Katarína z Českých Budějovíc bola aktívna mladá žena a keď ju začalo bolieť v boku, myslela si, že sa jej iba počas behu zasekol nerv, píše denník Blesk. V nemocnici ju čakal nepríjemný výsledok, ktorý spustil kolotoč vyšetrení.

„Vyšetrujúci mi oznámil, že mám na pečeni ložisko neznámeho pôvodu o veľkosti 9x8 cm,“ povedala pre české médium. Lekári zúžili problém na tri diagnózy - stučnená pečeň, nádor alebo hemangiom alebo nezhubný nádor krvných ciev. Keďže sa im zdala najpravdepodobnejšia tretia možnosť, poslali Katarínu na CT. Na rad sa však dostala až o mesiac.

„Toľko som nemohla čakať, tak som hneď na druhý deň išla s manželom do nemocnice. Našťastie tam bola veľmi milá lekárka, ktorá sa snažila nájsť termín skôr a aj ho našla. Keď vám totiž niekto povie, že máte takto veľký nález na pečeni, a vy ho hlavne cítite a bolí vás, tak to chcete riešiť hneď,“ opísala mladá žena, no dodala, že ani po CT vyšetrení nebol výsledok jasný. Vzorky teda poslali do IKEMu.

„V IKEMe sa potvrdila echinokokóza, teda nákaza pásomnicou líščou,“ vysvetlila Katarína. Parazit je veľmi nebezpečný, keďže môže napadnúť pľúca i ďalšie orgány. Češka tak musela urýchlene pod skalpel.

„Prišla som o tri štvrtiny pečene a žlčník, ale našťastie som bola v dobrej kondícii a zdravá, takže som operáciu zvládla dobre. Lieky musím brať aj naďalej, stále nie je na 100 % vyhrané,“ prezradila 29-ročná žena, ktorú stále trápi únava. Tá by ale mala odznieť, keď pečeň dorastie.

ČO JE ECHINOKOKÓZA?

Tzv. echinokokózou sa ľudia môžu najčastejšie nakaziť konzumáciou neumytého lesného ovocia, ktoré je infikované líščími výkalmi. Podľa lekárov je vývin choroby spočiatku nenápadný. Inkubačná doba je navyše 5 - 15 rokov.

 

„V truse sa vyskytuje rôzny počet vajíčok, záleží, v akej fáze infekcie tá líška bola,“ uviedla Aneta Pierzynová z českej Štátnej veterinárnej správy pre CNN Prima News. „Vo vajíčku je zárodok, larva, ktorá sa dostane do pečene, rastie veľmi pomaly, napríklad niekoľko milimetrov ročne, to ložisko vyzerá ako nejaké nádorové ochorenie,“ vysvetlil infektológ František Stejskal.

 

Ložisko sa zvyčajne chirurgicky odstráni. V krajnom prípade môže dôjsť k transplantácii orgánu. Prevenciou je hygiena. Ovocie po zbere hneď nejesť, ale opláchnuť ho prúdom teplej vody. Pozor si majú dať podľa lekárov tiež zberači húb. „Dostatočná tepelná úprava by mala zamedziť nákaze,“ dodal mykológ Martin Bartůšek.