09. júl. 2025 o 12:15
Famous.cz, Koktejl

Bude dnešok najkratším dňom našich životov? Vedci varujú: TOTO sa má stať!

placeholder
Zem sa nečakane otáča rýchlejšie. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Aj takéto malé zmeny v dĺžke dňa majú veľký význam.

Zaujímavosti
09. júl. 2025 o 12:15
Bude dnešok najkratším dňom našich životov? Vedci varujú: TOTO sa má stať!

Aj takéto malé zmeny v dĺžke dňa majú veľký význam.

Vedci v Spojenom kráľovstve oznámili, že rotácia Zeme sa neočakávane zrýchľuje, čo už o niekoľko týždňov povedie k najkratšiemu dňu v histórii ľudstva. Graham Jones, astrofyzik z Londýnskej univerzity, tvrdí, že rotácia Zeme by sa mohla výrazne zrýchliť v jednom z troch letných termínov: 9. júla, 22. júla alebo 5. augusta. Predpokladá sa, že v týchto dňoch sa čas skráti o 1,30, 1,38 alebo 1,51 milisekundy.

Vedci varujú, že aj keď je táto zmena veľmi malá, môže ovplyvniť všetko od satelitných systémov a presnosti GPS až po meranie času. „Nikto to neočakával, príčina tohto zrýchlenia nie je vysvetlená,“ uviedol Leonid Zotov z Moskovskej štátnej univerzity. Od roku 2020 si vedci všimli, že Zem sa otáča o niečo rýchlejšie ako zvyčajne, ale dôvod zostáva dodnes záhadou. Predtým sa planéta postupne spomaľovala v dôsledku gravitačného pôsobenia Mesiaca, ktorý predlžoval dni na súčasný 24-hodinový cyklus.

Zem zvyčajne potrebuje dvadsaťštyri hodín alebo presne 86 400 sekúnd, aby urobila jeden úplný obeh, ktorý sa nazýva slnečný deň. Rotácia Zeme však nie je dokonale stabilná a môže sa mierne líšiť o niekoľko milisekúnd. Tieto odchýlky sú pravdepodobne spôsobené prírodnými vplyvmi, ako sú zemetrasenia a oceánske prúdy. K miernemu zrýchleniu alebo spomaleniu rotácie môžu prispieť aj topiace sa ľadovce, pohyby v roztavenom jadre Zeme alebo veľké poveternostné udalosti, ako napríklad El Niño.

Tieto zmeny sa merajú pomocou atómových hodín, ktoré sledujú čas oveľa presnejšie ako bežné hodiny. Nedávne zrýchlenie Zeme prekvapilo odborníkov. Doteraz najrýchlejší zaznamenaný deň bol 5. júl 2024, keď sa Zem otočila o 1,66 milisekundy rýchlejšie ako v štandardnom čase. Hoci vedci zatiaľ nepoznajú presnú príčinu tohto zrýchlenia, skúmajú, čo sa deje vo vnútri Zeme.

Od roku 2020 začala Zem lámať rekordy v dĺžke najkratších dní: 19. júla 2020 bol deň kratší o 1,47 milisekundy, 9. júla 2021 bol pokles opäť o 1,47 milisekundy. V roku 2022 Zem zaznamenala najkratší deň 30. júna, keď poklesla o 1,59 milisekundy. V roku 2023 sa rotácia mierne spomalila a neboli zaznamenané žiadne nové rekordy. V roku 2024 sa však tempo opäť zrýchlilo a niekoľko dní prekonalo predchádzajúce rekordy, čím sa rok 2024 stal rokom s najkonzistentnejšie krátkymi dňami, aké boli kedy namerané.

Tieto odhady vychádzajú z minulých pozorovaní a počítačových modelov, ktoré zahŕňajú systematické korekcie a vyhladzovanie, aby sa zohľadnili prirodzené výkyvy. Aj takéto malé zmeny v dĺžke dňa majú veľký význam. GPS, telefónne siete a finančné systémy sa spoliehajú na presnosť na zlomky sekúnd. Posun len o niekoľko milisekúnd môže spôsobiť technické problémy.

V súčasnosti sa na svete meria čas pomocou koordinovaného svetového času (UTC). Príležitostne sa pridáva priestupná sekunda, aby sa čas zosúladil s pomalými zmenami v rotácii Zeme. Ak sa však Zem bude naďalej otáčať rýchlejšie, odborníci budú možno musieť prvýkrát v histórii jednu sekundu odobrať, čo sa nazýva negatívna priestupná sekunda.

Dlhodobý trend je však dobre známy. Pred miliardami rokov sa Zem otáčala tak rýchlo, že deň trval len niekoľko hodín. Rotáciu spomalili gravitačné sily Mesiaca. „Skôr či neskôr sa Zem opäť spomalí. Zatiaľ sa však jej rotácia naďalej zrýchľuje,“ povedal Zotov.