Existuje viacero druhov krvných skupín, pričom niektoré z nich sú častejšie ako iné. Štúdie však odhalili, že pri niektorých z nich je prítomná výrazne vyššia pravdepodobnosť vzniku rôznych druhov rakoviny, informuje portál Daily Mail.
Krvná skupina sa dedí na základe génov, ktoré vám odovzdali rodičia, nedá sa zmeniť. Existujú štyri hlavné druhy, ktoré sa potom delia na dve ďalšie podskupiny, pozitívne alebo negatívne, pričom najčastejšie sa vyskytujú 0+ a A+.
Svoju krvnú skupinu môžete podľa odborníkov zistiť jednoduchým postupom nazývaným ABO typizácia, pri ktorom sa analyzuje malá vzorka krvi. Bezplatne sa o nej môžete dozvedieť aj na preventívnej prehliadke či pri darovaní krvi.
Niektoré krvné skupiny majú väčšie riziko rakoviny
Viaceré výskumy však poukázali, že niektoré krvné skupiny sú oveľa náchylnejšie na niektoré druhy rakoviny. Nedávna štúdia vykonaná na 50-tisíc Iráncoch odhalila, že ľudia s krvnou skupinou A, B alebo AB majú o 55 % vyššie riziko vzniku rakoviny žalúdka v porovnaní s ľuďmi s krvnou skupinou 0. Vedci tiež zistili, že osoby s krvou A majú o šestinu vyššiu pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu hrubého čreva.
Ďalší výskum, ktorý sa uskutočnil v roku 2016 na takmer 18-tisíc dospelých ukázal, že ľudia s krvnou skupinou AB majú o 45 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pečene. Tá istá štúdia ďalej zistila, osoby s krvou typu 0 a AB majú približne o šestinu nižšiu pravdepodobnosť rozvoja rakoviny pankreasu. Pri obidvoch skupinách sa tento ukazovateľ týkal negatívneho aj pozitívneho druhu krvi.
Odborníci si nie sú presne istí, prečo u niektorých krvných skupín existuje zvýšené riziko rakoviny, najmä tej, ktorá sa tvorí v tráviacom trakte. Jedna z teórií hovorí, že ohrozené typy krvi majú rôzne reakcie imunitného systému na hrozby, ako sú baktérie.
Iní odborníci však vyzvali k opatrnosti pri spájaní súvislostí medzi krvnou skupinou a rakovinou. Zdôraznili totiž, že pri viacerých výskumoch je počet účastníkov často malý a v štúdiách sa zvyčajne nezohľadňujú iné faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku tohto ochorenia, ako napríklad nadmerná konzumácia alkoholu alebo fajčenie.