Pod veľkou časťou Ruska, Kanady a Aljašky sa nachádza permafrost, zamrznutá vrstva pôdy. Jej topenie zasahuje všetkých obyvateľov planéty a už teraz ju pociťujú obyvatelia polárnych regiónov, informuje portál CNN Prima NEWS. Okolie ich domovov pohltili močiare o ohrozujú ich zosuvy pôdy.
Zamrznutá pôda je navyše prehliadaná v otázke klimatických zmien. Ako uvádza agentúra NASA, zadržiava v sebe približne 1,7 miliárd ton uhlíka a viac ako päťdesiatnásobný objem svetových emisií z fosílnych palív za rok 2019. Keď sa permafrost topí, rozkladajú sa zamrznuté rastlinné zložky pôdy a tie následne vypúšťajú do atmosféry uhlík.
Vedci si myslia, že sa svet problematike dostatočne nevenuje a je potrebná zmena. „Permafrost je skrytý, ale vieme, že tam dole je. Má rovnako dôležitý vplyv na globálnu klímu ako ľadové príkrovy,“ zdôraznila pre CNN Merritt Turetsky, riaditeľka Inštitútu arktického a alpského výskumu na univerzite v americkom meste Boulder.
Výskum fenoménu, ktorý ohrozuje ľudstvo, ovplyvňuje vojna na Ukrajine. Čiastočne sa kvôli nej prerušila medzinárodná vedecká spolupráca, uvádza český portál. Hrozba je nepredvídateľná a podľa odborníkov by permafrost mohol do konca tohto storočia uvoľniť rovnaké množstvo emisií ako niektorá z veľkých svetových ekonomík, napríklad aj USA.
Všade sú močiare
Topenie permafrostu a následný vznik močiarov ohrozilo už obyvateľov v dedine Nunapitchuk na Aljaške. Hladina neustále stúpa a postupne pohlcuje domy. „V súčasnosti sa sedem domov postupne prepadá do zeme. Predtým sme mali všade trávu, dnes sa všetko premenilo na močiar," opísal situáciu pre CNN obyvateľ Morris Alexie. Pred štyrmi rokmi sa odtiaľ musel odsťahovať.
Topenie sprevádzajú zvláštne javy. Na severe na Sibíri sa vytvorilo takmer 20 kráterov a podľa odborníkov mohlo ísť o miesta, kde sa nahromadilo množstvo metánu a ten následne explodoval.