Na našej planéte sa nachádza množstvo nebezpečných oblastí, ktoré nie sú vhodné pre turistov. Mnohí však tvrdia, že prvenstvo v tejto kategórii drží ostrov s názvom Ilha da Queimada Grande. Ako informoval portál DailyStar, dôvodom je, že na tejto pevnine žije nespočetné množstvo jedovatých hadov. Kvôli tomu majú ľudia na ostrov zakázané čo i len vkročiť.
Nebezpečný ostrov
Ilha da Queimada Grande, ktorého názov môžeme do slovenčiny preložiť ako "Ostrov veľkého lesného požiaru", sa nachádza približne 150 kilometrov od mesta São Paulo v Brazílii. Jeho meno označuje pokus o vypálenie celého lesa, ktorý sa nachádza na tomto ostrove, pričom pevnina mala slúžiť ako obrovská banánová plantáž.
Miesto je však známe aj kvôli oveľa horšiemu dôvodu. Je totiž domovom niekoľko tisíc jedovatých zmijí s názvom Bothrops insularis, ktoré patria k najsmrteľnejším druhom hadov na svete. Odborníci tvrdia, že jed tohto živočícha je až päťkrát silnejší ako u väčšiny pevninských hadov. Podľa nich dokáže doslova roztopiť ľudské mäso a usmrtiť za menej ako hodinu. Kvôli tomu sa oblasť preslávila aj menom Hadí ostrov.
V minulosti na ňom žili ľudia
Dôvodom, prečo je ostrov zamorený tisíckami hadov je ten, že na ňom uviazli po poslednej dobe ľadovej, ktorá bola pred takmer 12-tisíc rokov. Hoci je známe, že tieto plazy dokážu plávať, stúpajúca hladina oceánov ich tak odrezala od pevniny Južnej Ameriky, že obrovská vzdialenosť im teraz nedovoľuje presunúť sa.
Hoci v súčasnosti na ostrove nebývajú žiadni ľudia, v rokoch 1909 až 1920 ste tu mohli nájsť niekoľkých obyvateľov. Išlo o prevádzkovateľov majáku, ktorý slúžil ako varovanie pre lode, aby sa od oblasti držali čo najďalej. Miesto však bolo oficiálne opustené od 20. rokov 20. storočia, keď bol maják zautomatizovaný. Viaceré legendy tvrdia, že rodinu posledného strážcu majáku zabili práve jedovaté hady. V súčasnosti sa však tieto plazy živia prevažne vtákmi, ktoré prilietavajú na ostrov.
V súčasnosti je povolený vstup na ostrov iba prostredníctvom brazílskeho námorníctva alebo s pomocou organizácie Chico Mendes Institute for Biodiversity Conservation, ktorú spravuje brazílske ministerstvo životného prostredia. Je tiež dôležité, aby mali návštevníci so sebou lekára, pretože jedovaté zmije môžu striehnuť za každým rohom.
Napriek obmedzeniam však ostrov často navštevujú odvážni lovci, ktorí chytajú tieto jedovaté hady. Tie neskôr predávajú na čiernom trhu, kde za nich dokážu získať aj viac ako 25-tisíc eur.