21. apr. 2024 o 20:05
TASR, Koktejl

Schválená pomoc od USA Zelenského potešila: Budeme mať šancu na víťazstvo!

placeholder
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zdroj: TASR/AP

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v sobotu balík pomoci pre Ukrajinu vo výške takmer 61 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur).

Zahraničná politika
21. apr. 2024 o 20:05
Schválená pomoc od USA Zelenského potešila: Budeme mať šancu na víťazstvo!

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v sobotu balík pomoci pre Ukrajinu vo výške takmer 61 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj cíti po schválení novej pomoci USA pre jeho krajinu „šancu na víťazstvo“ proti Rusku. Uviedol to v nedeľu pre americkú televíziu NBC, píše TASR na základe správy agentúry DPA.

„Myslím si, že táto podpora skutočne posilní ozbrojené sily Ukrajiny. A budeme mať šancu na víťazstvo, ak Ukrajina naozaj dostane zbrane, ktoré tak veľmi potrebujeme. Niektoré naozaj kľúčové zbraňové systémy, ktoré sa ťažko získavajú. Veľmi si to vážim,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

Americká Snemovňa reprezentantov schválila v sobotu balík pomoci pre Ukrajinu vo výške takmer 61 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur). Návrh týkajúci sa Ukrajiny a ďalších štátov v jej okolí zahŕňa 23 miliárd dolárov na doplnenie amerických zbraní, zásob a vybavenia. Vyše 11 miliárd vyčleňuje na financovanie konkrétnych vojenských operácií USA v regióne a takmer 14 miliárd na pomoc Ukrajine pri nákupe moderných zbraňových systémov a ďalšieho vojenského vybavenia.

Návrh poslali Senátu, kde je schválenie v najbližších dňoch takmer isté. Prezident Joe Biden prisľúbil, že ho okamžite podpíše, pripomína agentúra AP.

UKRAJINA OZNÁMILA ZASIAHNUTIE RUSKEJ LODE NA KRYME

Ukrajina v nedeľu oznámila, že jej námorné sily zasiahli záchranný remorkér ruskej Čiernomorskej flotily na anektovanom Kryme a plavidlo vyradili z prevádzky. Informovala o tom agentúra AFP. Miesto útoku ukrajinské ministerstvo obrany nespresnilo, na sociálnych médiách sa však predtým objavili zábery zachytávajúce horiacu loď údajne v prístave v Sevastopole.

 

„Ukrajinské námorné sily dnes zasiahli na dočasne okupovanom Kryme ruskú záchrannú loď Kommuna,“ uviedlo ministerstvo. Túto loď podľa neho používali na hlbokomorské práce ako vyťahovanie ponoriek a potopeného nákladu. Katamaran uvedený do služby v roku 1915 bol podľa agentúry DPA zrejme jednou z najstarších lodí aktívne využívaných ruským vojenským námorníctvom. Hovorca ukrajinských námorných síl doplnil, že škody na lodi nie sú jasné, no „už nie je schopná vykonávať svoje úlohy“.

 

„Bude to pokračovať, pokým Rusom nedôjdu lode alebo neodídu z Krymu,“ vyhlásil. Ruský gubernátor Sevastopola Michail Razvožajev predtým uviedol, že ruská armáda odrazila útok protilodnej rakety na plavidlo v prístave. Nepovedal, ktorá loď bola terčom útoku, dodal však, že „spadnuté fragmenty spôsobili malý požiar, ktorý rýchlo uhasili“.