13. feb. 2024 o 11:00
mob, Koktejl

Experti prišli s desivou predpoveďou: Nastane v Európe doba ľadová?!

placeholder
Zistenia vedcov o morských prúdoch nikoho nepotešili. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Zistenia vedcov nikoho nepotešili.

Zaujímavosti
13. feb. 2024 o 11:00
Experti prišli s desivou predpoveďou: Nastane v Európe doba ľadová?!

Zistenia vedcov nikoho nepotešili.

Nová štúdia publikovaná v časopise Science Advances odhalila, že systém oceánskych prúdov už môže byť na ceste ku kolapsu, ktorý by následne spôsobil alarmujúce dôsledky pre stúpanie hladiny morí a globálne počasie. Viedlo by to k tomu, že teploty v niektorých regiónoch dramaticky klesajú a v iných stúpajú, píše CNN.

Vedci pomocou mimoriadne zložitých výpočtových systémov našli nový spôsob, ako odhaliť signál včasného varovania pred kolapsom týchto prúdov. A keďže sa planéta otepľuje, už existujú náznaky, že sa uberá týmto smerom.

Prúdy - The Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) - zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní relatívne miernej klímy veľkých častí severnej pologule. Vedci už desaťročia bijú na poplach ohľadom stability obehu, pretože klimatické zmeny ohrievajú oceán a roztápajú ľad, čím narúšajú rovnováhu tepla a soli, ktorá určuje silu prúdov.

Zatiaľ čo mnohí experti veria, že AMOC sa pri zmene klímy spomalí a môže sa dokonca zastaviť, zostáva obrovská neistota, kedy a ako rýchlo by sa to mohlo stať. Dopady kolapsu AMOC by mohli byť katastrofálne. Štúdia zistila, že niektoré časti Európy môžu zaznamenať pokles teplôt až o 30°C za storočie, čo povedie k úplne inej klíme v priebehu desaťročia alebo dvoch.

Krajiny na južnej pologuli by na druhej strane mohli zaznamenať zvýšené otepľovanie, zatiaľ čo obdobie vlhka a sucha v Amazónii by sa mohlo zmeniť, čo by spôsobilo vážne narušenie ekosystému. Kolaps AMOC by tiež mohol spôsobiť zvýšenie hladiny morí o približne 1 meter, uvádza námorný a atmosférický výskumník na univerzite v Utrechte v Holandsku a spoluautor štúdie René van Westen.