13. nov. 2023 o 05:00
krsk, TASR, Koktejl

Čo robil Deák vo výklade? Bolestivé pozadie kroku známeho herca!

placeholder
Herec Braňo Deák vo výklade.
Zdroj: Instagram/brano.deak

Ocitol sa na mieste, kde by ho fanúšikovia nečakali.

Domáce promi
13. nov. 2023 o 05:00
Čo robil Deák vo výklade? Bolestivé pozadie kroku známeho herca!

Ocitol sa na mieste, kde by ho fanúšikovia nečakali.

Nájsť prenajímateľov, ktorí by boli ochotní prenajať svoje byty ľuďom bez domova za obojstranne vhodnú cenu nájomného, je cieľom projektu s názvom Ulica nie je domov. Organizácia Depaul Slovensko takto hľadá desať bytov v Bratislave a v blízkom okolí.

Projekt podporili aj viaceré známe osobnosti, ktoré sa striedali v obývaní bytu vo výklade obchodného domu na Kamennom námestí v Bratislave. Bola medzi nimi aj jojkárska herecká hviezda Braňo Deák (41).

Výklad, ktorý bol premenený na byt s obývačkou a spálňou, delila od ulice len tenká sklenená tabuľa. "Môj improvizovaný byt vo výklade. Na chvíľku. Ulica nie je domov, domov si zaslúži každý z nás. Hľadáme 10 bytov na prenájom za férovú cenu pre ľudí bez domova, ktorým bývanie vo vlastnom pomôže k návratu do normálneho života," napísal Deák 10. novembra k záberom, na ktorých si v dočasnej izbe číta knihu. Fotky nájdete v galérii pod článkom.

"Je to metafora krehkej hranice medzi životom na ulici a životom v bezpečí vlastného domova, na ktorej balansujú tisíce zraniteľných ľudí. Mnohí sú našimi klientmi a niektorým z nich by sme radi splnili sen o bývaní," povedal riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Medzi nájomníkmi vo výklade boli herci Braňo Deák, Štefan Martinovič a Tomáš Pokorný, moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová, raper Tono S., spevák Tomáš Sloboda alebo speváčka Anna Óvary.

"Bezpečie domova, zlepšenie duševného a fyzického zdravia, kvalitnejší súkromný a spoločenský život, ale aj predpoklad udržania si zamestnania a dlhodobého príjmu patria medzi hlavné dôvody, prečo je dôležité pre ľudí bez domova bývanie vo vlastnom," zdôraznil sociálny pracovník Ján Mock z Depaul Slovensko.

Čo hľadajú?

Hľadajú menšie, jedno či dvojizbové byty alebo garsónky a dvojgarsónky. Byt chcú ponúknuť ľuďom bez domova, ktorí sú pripravení sa postaviť na vlastné nohy a vyberajú ich na základe dotazníka zraniteľnosti, ktorý mapuje dĺžku života na ulici, psychické diagnózy, vek či závislosti.

Pri cene nájmu je dôležitá vôľa prenajímateľa dohodnúť sa na prijateľnom nájomnom, ktoré zabezpečí udržateľnosť nájmu pre klienta po finančnej stránke. "V zásade ide o ceny, ktoré jemne podliezajú bežné trhové ceny prenájmov v Bratislave. Našou snahou je, aby si klient platil nájom v najvyššej možnej miere sám," povedal Mock. Dodal, že v prípade potreby nájom dopláca Depaul Slovensko.

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 bolo na Slovensku vyše 71 000 ľudí bez domova. Túto skupinu tvoria pracujúci aj nezamestnaní, ľudia na materskej a rodičovskej dovolenke, seniori, ale nachádzajú sa medzi nimi aj žiaci a študenti. Približne štvrtina z nich pritom chodí do práce a je ekonomicky aktívna.