11. máj. 2025 o 21:00
Miloš Audi, Koktejl

Prebúdzate sa s bolesťami? Príčinou môže byť TÁTO spánková poloha!

placeholder
Odborníci odhalili, ktoré spánkové polohy sú pre vás vhodné. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Čomu by ste sa mali vyhnúť?

Zdravie
11. máj. 2025 o 21:00
Prebúdzate sa s bolesťami? Príčinou môže byť TÁTO spánková poloha!

Čomu by ste sa mali vyhnúť?

Dostatočný a kvalitný spánok je dôležitý pre naše celkové zdravie. Odborníci však odhalili, že existujú niektoré polohy, ktorým by ste sa v posteli mali radšej vyhýbať. Ako informoval portál Mirror, pozor by si mali dávať najmä ľudia, ktorí majú problémy s chrbticou či bedrami.

Ktorej spánkovej polohe by ste sa mali vyhnúť?

Nedávna štúdia odhalila, že najčastejšou polohou pri spánku je pravý bok. Mnohí odborníci napriek tomu tvrdia, že hoci ľudia volia takýto spôsob spánku, v skutočnosti je najzdravšia poloha na ľavom boku. Podľa prieskumu sa tiež štyria z desiatich ľudí často prebúdzajú s bolesťami. Najčastejšími ťažkosťami po zlom spánku sú stuhnutý krk, bolesti svalov a bolesti hlavy.

Doktorka Cheryl Lythgoe hovorí, že spánok na boku sa považuje za najlepšiu polohu. Podotkla, že je skvelá najmä pre tých ľudí, ktorí trpia chrápaním, spánkovým apnoe, častým pálením záhy alebo žalúdočnými problémami.

Spánok v tejto polohe pre vás nemusí byť vhodný. (ilustračné foto)
Spánok v tejto polohe pre vás nemusí byť vhodný. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Na druhej strane však varuje, že existuje poloha, na ktorú by ste si mali dávať pozor. Reč je o spaní na bruchu, ktoré môže spôsobiť devastáciu chrbtice, kĺbov a nervov, čo môže viesť k pretrvávajúcim bolestiam.

Táto poloha tiež môže zvýšiť riziko dýchacích problémov, a to kvôli tlaku na pľúca a ďalšie dýchacie orgány. "Spánkové polohy, ktoré nadmerne zaťažujú chrbticu, ako napríklad ležanie na bruchu alebo schúlenie sa, môžu spôsobiť fyzické ťažkosti," podotkla.

Svoje rady ponúkol aj fyzioterapeut Jordan Dehara, pričom podľa neho môžete aj spánok na bruchu zachrániť používaním vankúša medzi nohami. Odporučil tiež polohu na chrbte, pri ktorej by ste vankúš mali mať pod kolenami, aby ste znížili zaťaženie bedrovej chrbtice a bedier.

"Mnohí z nás si neuvedomujú, ako môže poloha počas spánku výrazne ovplyvniť celkové zdravie. Vzdelávanie ľudí o tejto téme je kľúčové pre prevenciu chronickej bolesti a zlepšenie kvality spánku," vysvetlil.