12. aug. 2023 o 05:30
mob, TASR, Koktejl

Skrytá hrozba na dovolenke? Obľúbené destinácie Slovákov postavila do pozoru vážna infekcia

placeholder
Besnota je akútne vírusové ochorenie zvierat prenosné aj na človeka (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Nakaziť sa môžete až v 150 krajinách sveta.

Cestovanie
12. aug. 2023 o 05:30
Skrytá hrozba na dovolenke? Obľúbené destinácie Slovákov postavila do pozoru vážna infekcia

Nakaziť sa môžete až v 150 krajinách sveta.

Besnota je akútne vírusové ochorenie zvierat prenosné aj na človeka. U človeka postihuje predovšetkým centrálny nervový systém, spôsobuje poruchy vedomia, zvýšenú dráždivosť, neskôr spôsobuje celkovú paralýzu.

„Spočiatku sa besnota prejavuje únavou, teplotou, bolesťami v záhlaví, spavosťou a bolesťami v mieste poranenia. Postupne dochádza k psychickým premenám, ako k zvýšeniu nepokoja u postihnutého,“ uviedol vedúci odboru zdravia a ochrany zvierat Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.

Pacient je podľa neho dezorientovaný, hyperaktívny, má halucinácie a neprimerané správanie. V poslednom štádiu sa zjavujú obrny, najmä hlavových nervov.

„Chorý zomiera pri plnom vedomí, udusením následkom obrny dýchacích svalov. Ochorenie sa zvyčajne končí smrťou, proti besnote neexistuje žiadna liečba,“ doplnil Chudý s tým, že ochranná vakcinácia je jediným známym opatrením, ktoré v prípade poranenia chorým zvieraťom zachráni život človeku.

Na Slovensku sa minulý rok vyskytla besnota prvýkrát od roku 2016. Pozitívne prípady boli potvrdené v okrese Humenné u jazveca lesného a líšky hrdzavej. Besnotu potvrdili aj u nezačipovanej suky v karanténnej stanici v Trenčíne.

Riziko v dovolenkových destináciách

Besnota je v súčasnej dobe najrozšírenejšia v južnej a juhovýchodnej Ázii a subsaharskej Afrike. Rizikovou krajinou je dlhodobo aj turistami vyhľadávané Turecko, kde sú pozitívne nálezy hlásené prakticky z celého územia. Toto vírusové ochorenie sa nachádza aj v ďalších prázdninových destináciách, ako je Bulharsko, Macedónsko, ale aj Grécko.

Český denník Blesk radí všetkým dovolenkárom, aby si overili výskyt besnoty v danej krajine, napríklad na mape, ktorú pravidelne aktualizuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

„Po poranení zvieraťom v rizikovej krajine je nutné ranu aspoň 15 minút omývať mydlom a čistou vodou, potom ju vydezinfikovať a bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc, aj keď zviera nevyzeralo choro alebo uhryznutie nebolo vážne,“ radí MUDr. Veronika Jegorova z Centra cestovnej medicíny FN Motol.

„Pri uhryznutí alebo škrabnutí divokým zvieraťom je nevyhnutné podanie profylaktickej vakcíny, ktorá sa aplikuje v 5 dávkach. Okrem toho sa tiež začína liečba imunoglobulínom, ktorý pomáha zabrániť šíreniu vírusu v tele. Imunoglobulín ale nie je dostupný vo všetkých krajinách, chýba najmä vo vzdialených a exotických destináciách. Pokiaľ miestny lekár alebo nemocnica nemôžu pomôcť, je nutné bezodkladne vycestovať za lekárskou starostlivosťou do svojej krajiny alebo inej oblasti,“ dodala Jegorova.

NOVÝ ZÉLAND ZAZNAMENAL V MARCI VÔBEC PRVÉ ÚMRTIE ČLOVEKA NA BESNOTU

Novozélandské úrady uviedli, že v krajine sa po prvýkrát vyskytlo úmrtie spôsobené besnotou. Ochoreniu podľahol pacient, ktorý sa nakazil v zahraničí. Miestni predstavitelia zároveň ubezpečili, že verejnosti nehrozí žiadne nebezpečenstvo. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Novozélandské ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo, že lekári v dvoch nemocniciach vo Whangarei a Aucklande, kde bol pacient nakazený besnotou hospitalizovaný, prijali všetky kroky na zabránenie šíreniu nákazy.

 

„Prenos besnoty medzi ľuďmi je mimoriadne zriedkavý, takmer nikdy k nemu nedochádza, takže verejnosť sa nemusí ničoho obávať,“ uviedol rezort zdravotníctva. Dodal, že na Novom Zélande sa besnota nevyskytuje medzi ľuďmi ani medzi zvieratami, a „tento ojedinelý prípad na tom nič nemení“.

 

Cestovatelia by si však podľa novozélandského úradu verejného zdravotníctva mali uvedomiť, že vo viacerých krajinách sveta sa besnota vyskytuje a pred vycestovaním do takýchto štátov by sa mali dať zaočkovať. Agentúra AFP pripomína, že besnota sa zvyčajne prenáša slinami alebo uhryznutím nakazeného zvieraťa.