Migréna je špecifický typ bolesti hlavy, ktorú často sprevádzajú poruchy videnia, nevoľnosť či precitlivenosť na svetlo a zvuk. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí medzi šesť najrozšírenejších zdravotných ťažkostí na svete. Ako upozorňuje denník Mirror, medzi najčastejšie spúšťače migrény patria stres, nedostatok spánku, konzumácia alkoholu a niektoré druhy potravín.
Odborníci zo spoločnosti Benenden Health upozorňujú, že príznaky migrény môžu niekedy pripomínať prejavy vážnych ochorení, ako je mŕtvica či meningitída. Preto je mimoriadne dôležité všímať si svoje telo, sledovať vývoj príznakov a v prípade neistoty neodkladať odborné vyšetrenie.
Príznaky migrény sa líšia, ale často zahŕňajú intenzívnu a pulzujúcu bolesť hlavy, ktorá je zameraná na jednu stranu hlavy. V niektorých prípadoch bolesť postihuje obe strany a môže sa rozšíriť na tvár a krk, pričom aj mierny pohyb ju často zhoršuje.
Príznakmi migrény sú aj aura alebo neurologické príznaky. Spomínaná spoločnosť uvádza, že približne tretina ľudí trpiacich migrénou pociťuje tesne pred záchvatom varovné príznaky vrátane porúch zraku, ako sú kľukaté čiary, záblesky svetla alebo slepé škvrny.
U niektorých ľudí môžu migrény sprevádzať aj poruchy reči či nepríjemné telesné pocity ako mravčenie, necitlivosť alebo slabosť v končatinách či na tvári. Závažné záchvaty často vyvolávajú nevoľnosť, dokonca zvracanie. Medzi ďalšie sprievodné príznaky patrí zvýšená citlivosť na svetlo a zvuk, nedostatok energie, zmeny nálady, opakované zívanie či znížená chuť do jedla, a to aj niekoľko dní pred samotným záchvatom. Po odznení migrény sa mnohí ešte niekoľko dní cítia vyčerpane a zažívajú tzv. mozgovú hmlu.
Užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti alebo ležanie v zatemnenej miestnosti mnohým ľuďom zmierňuje príznaky. „Ak užívate veľa liekov proti bolesti a zažívate veľa dní, keď nemôžete fungovať, kontaktujte svojho lekára,“ uviedol doktor Gerry Saldanha, neurológ z nemocnice Benenden Hospital.
Odborníci sa zhodujú, že migréna je často príznakom niečoho horšieho. „Ak sa u vás objavia nové príznaky, ako napríklad náhla mučivá bolesť hlavy, ochrnutie alebo slabosť rúk alebo tváre, nezrozumiteľná reč alebo bolesť hlavy s horúčkou, stuhnutý krk alebo vyrážka, čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc,“ varuje ľudí pred potenciálnym nebezpečenstvom.
Príznaky meningitídy
Meningitída je infekcia ochranných blán, ktoré obklopujú mozog a miechu (meningy). Meningitída môže byť veľmi vážna, ak sa rýchlo nelieči. Medzi príznaky meningitídy a sepsy podľa NHS patria:
- vysoká teplota,
- studené ruky a nohy,
- zvracanie,
- zmätenosť,
- rýchle dýchanie,
- bolesť svalov a kĺbov,
- bledá, škvrnitá alebo fľakatá pokožka,
- škvrny alebo vyrážka,
- bolesť hlavy,
- stuhnutý krk,
- citlivosť na jasné svetlo,
- veľká ospalosť alebo ťažkosti so zobudením,
- záchvaty.
Príznaky mŕtvice
Cievna mozgová príhoda nastáva, keď krv prestane prúdiť do určitej časti mozgu, čo môže mať vážne následky na reč, pohyb a ďalšie telesné funkcie. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože bez rýchlej intervencie môže ohroziť život a spôsobiť trvalé následky.
Zotavenie z cievnej mozgovej príhody môže byť dlhé a náročné, často si vyžaduje rehabilitáciu a dlhodobú starostlivosť. Podľa NHS sa hlavné príznaky mŕtvice môžu objaviť náhle a zahŕňajú:
- slabosť tváre - jedna strana tváre môže poklesnúť a môže byť ťažké sa usmievať,
- slabosť rúk - pre slabosť alebo necitlivosť jednej ruky nemusíte byť schopní úplne zdvihnúť obe ruky a udržať ich zdvihnuté,
- problémy s rečou - môžete znieť zmätene.
Existujú aj ďalšie príznaky, ktoré môžu naznačovať, že vy alebo niekto iný zažíva mŕtvicu. Medzi najčastejšie príznaky patria:
- slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tela,
- rozmazané videnie alebo strata zraku na jednom alebo oboch očiach,
- ťažkosti s rečou,
- zmätenosť a strata pamäti,
- pocit závrate alebo pádu,
- silná bolesť hlavy,
- nevoľnosť alebo vracanie.