Spojené štáty vo štvrtok zrušili sankcie voči viacerým spojencom vojenskej vládnej junty v Mjanmarsku. Agentúra AFP pripomína že k tomu došlo dva týždne po tom, čo hlava junty pochválila prezidenta USA Donalda Trumpa a v liste reagujúcom na clá ho vyzvala na zmiernenie sankcií, píše TASR.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) označila rozhodnutie Spojených štátov za „nesmierne znepokojujúce“. Uviedla, že naznačuje zásadnú zmenu v politike USA voči mjanmarskej armáde, ktorá v roku 2021 zvrhla demokraticky zvolenú vládu.
Spoločnosti a osoby, ktoré ministerstvo financií USA odstránilo zo sankčného zoznamu, naň boli pôvodne zaradené z rôznych dôvodov. Išlo napríklad o pôsobenie v obrannom sektore či firmy, ktoré údajne spolupracovali s vojenskou vládou, a predchádzajúca administratíva Spojených štátov ich sankcionovala častokrát pri výročiach vládnutia junty. Rezort financií nezdôvodnil tento krok a Biely dom sa k zmene bezprostredne nevyjadril.
Vládnuci generál Min Aun Hlain požiadal 11. júla v liste pre Trumpa o zníženie 40-percentného cla na vývoz z Mjanmarska a oznámil, že je pripravený v prípade potreby vyslať do Washingtonu vyjednávací tím. „Generál uznal silné vodcovstvo prezidenta, ktorý vedie svoju krajinu k národnej prosperite v duchu skutočného vlastenca,“ uviedli vtedy štátne médiá podľa Reuters.
Vojenskí líder tiež požiadal Trumpa, „aby zvážil zmiernenie a zrušenie hospodárskych sankcií uvalených na Mjanmarsko, pretože bránia spoločným záujmom a prosperite oboch krajín a ich obyvateľov“.
Mjanmarsko je jedným z hlavných svetových zdrojov vzácnych minerálov, ktoré sa používajú v obranných a spotrebiteľských zariadeniach. Zabezpečenie dodávok týchto materiálov je hlavným cieľom Trumpovej administratívy v jej snahe konkurovať Číne, ktorá zodpovedá za 90 percent kapacity spracovania vzácnych zemín, pripomenula AFP.