Polárny vír nad Severnou Amerikou stále pretrváva. Počas budúceho týždňa jeho južný okraj vytvorí výrazný, mrazivý studený arktický prúd z Kanady do Spojených štátov, ktorý môže zraziť teploty na - 40 až - 45 °C, píše Severe Weather.
Pred príchodom arktickej víchrice zasiahne severovýchod USA silná búrka Jett. Narušenie polárneho víru spôsobilo extrémne poveternostné podmienky s dlhotrvajúcimi arktickými studenými nárazmi a intenzívnymi búrkami v tomto mesiaci.
Výrazné ochladenie v nedeľu zosilnelo v severných nížinách a počas týždňa sa postupne rozšíri na juh a východ Spojených štátov. V polovici týždňa sa arktický chladný vzduch dostane na juh k Mexickému zálivu a do piatku na východné pobrežie. Predpokladajú sa brutálne chladné dni a lokálne historicky rekordne nízke teploty.
Ovplyvní kolaps polárneho víru počasie aj naše územie? V rámci Slovenska sú aktuálne veľké rozdiely v oblačnosti a vetre, ktoré vplývajú aj na teplotu. Informuje o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s tým, že v niektorých oblastiach sa už začali celodenné mrazy.
Najchladnejšie je na severe, kde je pri oblačnom počasí, občasnom snežení aj popoludní miestami mínus štyri až mínus päť stupňov Celzia. Naopak, v závetrí v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji je pri slnečnom a málo veternom počasí do troch až štyroch stupňov. Na väčšine východu a krajnom západe je okolo nuly.
Najviac oblačnosti a snehových prehánok na návetrí sa tvorí na severe. "Kopovitá oblačnosť vzniká aj na východe a krajnom západe, kde je aj silnejší vietor, keďže severné prúdenie tu nie je blokované pohoriami," píšu meteorológovia. Naopak, v závetrí pohorí v Banskobystrickom, Nitrianskom kraji a blízkom okolí dochádza k rozpadu oblačnosti a vietor je podstatne slabší.
"Okrem toho na krajnom juhu ostala nízka oblačnosť zasahujúca k nám z Maďarska," uviedol SHMÚ s tým, že na východe a západe je miestami aj veternejšie. V noci na nedeľu namerali v Oravskej Polhore mínus 17 stupňov Celzia. V ďalších dňoch nočné mrazy v priemere zosilnejú.