Pred nedostatkom zeleniny a s tým spojeným zdražovaním varovali európski farmári ešte v septembri 2022. Kvôli energetickej kríze, ktorá ovplyvňuje aj chod skleníkov, stúpli ceny uhoriek, cibule či paradajok.
Ukážku zvyšovania sumy za ne odfotila v jednom z obchodných reťazcov na západe Slovenska čitateľka portálu Koktejl.sk. Redakcii poslala fotku ceny za kokteilové paradajky - strapcové. Za 300 g v súčasnosti zaplatíte 4,49 eura, za kilo je to tak neuveriteľných 14,97 eur. Ako sa dá dohľadať aj na sociálnych sieťach, počas leta pritom stálo raz toľké balenie iba do dvoch eur!
Mierny pokles cien
Svetové ceny potravín vo februári 2023 klesli, už 11. mesiac po sebe, aj keď len mierne. A zároveň boli o 19 % nižšie ako vlani v marci, keď po ruskej invázii na Ukrajinu dosiahol index cien potravín rekordnú hodnotu. Ukázala to správa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.
Máte tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk
Podľa najnovších údajov sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, vo februári 2023 znížil na 129,8 bodu zo 130,6 bodu v januári. Dosiahol tak najnižšiu hodnotu od septembra 2021.
Marginálny pokles indexu vo februári, len o 0,1 %, odráža nižšie ceny rastlinných olejov a mliečnych výrobkov, ktoré vykompenzoval prudký nárast cien cukru. Z údajov FAO ďalej vyplýva, že index cien rastlinných olejov sa znížil o 3,2 % a mliečnych produktov o 2,7 %, zatiaľ čo v prípade cukru vzrástol o 6,9 % na šesťročné maximum najmä v dôsledku revízie produkcie v Indii smerom nadol.
V separátnej správe o ponuke a dopyte po obilninách vydala FAO prvú predbežnú prognózu globálnej produkcii pšenice v roku 2023. Predpovedá jej pokles na 784 miliónov ton, čo však bude stále druhá najvyššia produkcia v histórii záznamov.
Na Ukrajine vážne problémy, ako sú finančné obmedzenia, poškodenie infraštruktúry a zablokovaný prístup na polia v niektorých častiach krajiny, viedli k odhadovanému medziročnému zníženiu plochy ozimnej pšenice o 40 % v roku 2023. Očakáva sa tak výrazne podpriemerná produkcia pšenice, uviedla FAO.