19. aug. 2024 o 04:00
Miloš Audi, Koktejl

Po Európe sa začína šíriť nový vírus: Úrady varujú!

placeholder
Po Európe sa začína šíriť zákerný vírus (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Ochorenie spôsobuje množstvo zdravotných problémov.

Zdravie
19. aug. 2024 o 04:00
Po Európe sa začína šíriť nový vírus: Úrady varujú!

Ochorenie spôsobuje množstvo zdravotných problémov.

Odborníci vydali varovanie pre milióny turistov po tom, čo sa v Európe objavil vírus v preklade prezývaný "leňochova horúčka". Úrady poznamenali, že do našich končín sa ochorenie dostalo z Južnej Ameriky, pričom nedávno potvrdili aj prvé úmrtia. Ako informoval portál LADBible, v súčasnosti neexistuje žiadna vakcína, ktorá by bola proti tejto chorobe účinná.

Do Európy sa v posledných týždňoch dostal nebezpečný vírus oficiálne nazývaný Oropouche. Ide o ochorenie, ktoré sa bežne vyskytuje na miestach ako je Amazonský dažďový prales, či v iných tropických oblastiach. Diagnóza získala názov podľa rieky Oropouche, ktorá leží v krajine Trinidad a Tobago. Slangové meno pochádza od leňocha trojprstého, u ktorého sa tento vírus prvýkrát našiel.

Toto ochorenie je podľa odborníkov prenášané komármi, pričom spôsobuje u infikovaných ľudí závažné príznaky. Symptómy zahŕňajú horúčku, bolesti hlavy, kĺbov a svalov. Najčastejšie sa prejavuje spolu s kožnými vyrážkami, citlivosťou na svetlo a nevoľnosťou. Hoci sa väčšina prípadov vyrieši sama do 2 až 7 dní, môže zasiahnuť aj centrálny nervový systém a spôsobiť meningitídu (zápal mozgových blán).

Prípady hlásia mnohé štáty

V priebehu júna a júla bolo v Španielsku zatiaľ hlásených 15 oficiálnych prípadov. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) však existuje ďalších päť v Taliansku a dva v Nemecku. Agentúra pritom vydala varovanie najmä pre tehotné ženy. "Vplyv infekcie na tehotné ženy, plody a novorodencov by mohol byť vyšší ako na bežnú populáciu," uvádza.

V Taliansku boli 26-ročná žena a 45-ročný muž hospitalizovaní s príznakmi tohto ochorenia. Obaja skončili v nemocnici po tom, ako sa vrátili z dovolenky na Kube. Dve nedávne obete vírusu, ktoré boli hlásené v Brazílii, mali 21 a 24 rokov. Podľa úradov trpeli intenzívnymi bolesťami brucha, krvácaním a hypotenziou. "Určite by sme sa mali obávať. Veci sa menia a okolnosti môžu byť nezastaviteľné," uviedol doktor Danny Altmann, profesor imunológie na Imperial College London.

Okrem Brazílie a Kuby sa prípady Oropouche vyskytli aj v Bolívii, Kolumbii a v Peru. Dohromady bolo v 21 štátoch zaznamenaných 7286 prípadov, pričom toto číslo je už teraz vyššie ako celkový počet za rok 2023. Najhoršia situácia je v spomínanej Brazílii, kde úrady hlásia tisíce prípadov.