25. apr. 2024 o 10:26
TASR, Koktejl

Advokátom Navaľného opäť predĺžili vyšetrovaciu väzbu: Čo robili podľa vyšetrovateľov?

placeholder
Zosnulý ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj.
Zdroj: TASR/AP

Vo väzbe sú od októbra minulého roka.

Zahraničné správy
25. apr. 2024 o 10:26
Advokátom Navaľného opäť predĺžili vyšetrovaciu väzbu: Čo robili podľa vyšetrovateľov?

Vo väzbe sú od októbra minulého roka.

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve, uviedla v noci na štvrtok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Okrem káuz advokátov Vadima Kobzeva a Alexeja Lipcera súd rozhodoval aj o predĺžení väzby pre tretieho advokáta Navaľného — Igora Sergunina. V jeho prípade však verdikt zatiaľ nie je známy.

Títo traja právnici zastupovali Navaľného v rôznych obdobiach. Vo väzbe sú od októbra minulého roka pre obvinenia z členstva v extrémistickej skupine. Dopustili sa ho tým, že boli v kontakte so svojím mandantom, ktorý bol obvinený nielen z extrémizmu, ale aj z terorizmu. V novembri 2023 sa všetci traja dostali na zoznam "extrémistov a teroristov".

Ďalší dvaja Navaľného advokáti — Oľga Michajlovová a Alexandr Fedulov — odišli z Ruska do exilu. Ruské úrady ich stíhajú v neprítomnosti. Vyšetrovatelia tvrdia, že právnici zneužili svoj advokátsky status, aby Navaľnému pomáhali pri doručovaní správ medzi ním a jeho spolupracovníkmi v nadácii Fond boja proti korupcii (FBK), ktorá je v Rusku od roku 2021 považovaná za extrémistickú organizáciu.

Podľa vyšetrovateľov Navaľnyj vďaka týmto správam mohol "pokračovať vo vykonávaní funkcie vodcu extrémistickej komunity a podieľať sa na plánovaní, príprave a páchaní trestných činov extrémistického charakteru".

Alexej Navaľnyj podľa ruských úradov zomrel 16. februára prirodzenou smrťou vo väzenskom tábore Polárny vlk v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu ležiacom na Sibíri v ázijskej časti Ruska. Politikovi spolupracovníci sú presvedčení, že ho zavraždili.