31. mar. 2024 o 13:43
TASR, Koktejl

Zlé správy pre milovníkov čokolády: Vysoké ceny tak skoro neklesnú

placeholder
Čokoládové výrobky tento rok zdraželi (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na pokles ceny to nevyzerá.

Zaujímavosti
31. mar. 2024 o 13:43
Zlé správy pre milovníkov čokolády: Vysoké ceny tak skoro neklesnú

Na pokles ceny to nevyzerá.

Na Veľkú noc radšej slepačie vajíčko vyfúknuté ako čokoládové, pretože ceny kakaa sú na svojich maximách. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB. Kombinácia pomerne silného dopytu s prudkým poklesom produkcie kakaa spôsobili podľa neho výrazný nárast cien uvedenej komodity.

"Navyše, na trhu s kakaom sa nachádzame takmer už tri roky v deficite. To znamená, že dopyt a konzumácia čokolády prevyšuje objemy produkcie. Výrobcovia tak musia zasahovať do svojich zásob, ktoré sa už postupne začínajú vyčerpávať. Svetové zásoby sú výrazne nízke a vystačili by pri súčasnom svetovom dopyte iba na 108 dní," vysvetlil.

"A aby toho na tomto trhu nebolo málo, tak EÚ zaviedla novú reguláciu, ktorá bude platná od roku 2025. Bude zakazovať obchodovanie v EÚ s komoditami, ktoré boli vypestované na odlesňovaných územiach alebo pri ich produkcii bola použitá detská práca. Väčšina vypestovaného kakaa spĺňa obidve z týchto podmienok," pokračuje.

Upozornil, že v tomto ani v ďalšom roku sa zatiaľ neočakáva normalizácia na trhu s kakaom, keďže produkcia sa z roka na rok nedokáže dostatočne zvýšiť, aby pokryla celý trh aj s deficitom. Kakaovníkom totiž trvá až päť rokov, pokiaľ narastú do veľkosti schopnej produkovať plody, a tak bude nutné sa zo zvýšenými cenami zmieriť.

"Ceny sú v súčasnosti na burze pomerne vysoké a sú poháňané nielen výrobcami, ale taktiež aj špekulantmi, ktorí na trh vstupujú. Príliš pozitívne by som situáciu nevidel, keďže dopyt aj pri súčasných cenách je zatiaľ pomerne stabilný. V tejto sezóne sa očakáva iba päťpercentný pokles dopytu, čo nestačí na výraznejší cenový pokles. S vyššími cenami kakaa a čokolády v dlhšom horizonte by sme teda mali počítať," dodal analytik.