Slovinský rybár Anton Vidovic objavil 13. mája na ostrove Ceja v Jadranskom mori mimoriadne jedovatú rybu - štvorzubca striebristého, známejšiu pod názvom fugu. Vyskytuje sa v teplejších moriach a je veľmi toxická kvôli prítomnosti jedu tetrodotoxínu. O náleze rybára píše portál Bild.de.
Štvorzubec do týchto vôd migroval z Červeného mora len v posledných rokoch. Odborníci z univerzity v Pule predpokladajú, že sa tak stalo kvôli zvyšovaniu teploty vody. Tento druh pôvodne pochádza z Indo-Pacifiku. Odborníci sa obávajú, že invázne druhy by mohli mať vplyv na biodiverzitu, pretože táto ryba nemá v Stredozemnom mori žiadnych prirodzených nepriateľov.
O úlovku slovinského rybára informovalo Aquarium Pula na sociálnej sieti. V Medulinskom zálive spozoroval až sedem rýb tohto druhu, jednu z nich odchytil v hĺbke 19 metrov a odniesol ju doktorovi Nevenovi Ivesanovi z Univerzity Jurja Dobrila v Pule.
Štvorzubec striebristý má v sebe toľko tetrodotoxínu, že by mohol zabiť asi 30 dospelých ľudí. Iba jeden až dva miligramy sú pre človeka smrteľné. Jed sa nachádza v pohlavných žľazách, pečeni a na koži rýb. Jeho tŕne na hornej strane sú tiež vysoko jedovaté, a preto môže byť aj jeden dotyk mimoriadne nebezpečný.
Ešte nebezpečnejšie je, ak sú ryby nesprávne pripravené a konzumované. Obeť sa dusí pri plnom vedomí. Neexistuje žiaden protijed. Pomôcť môže len umelé dýchanie, kým sa jed nerozloží v tele. Tetrodotoxín paralyzuje kostrové a dýchacie svaly v priebehu niekoľkých minút. Medzi príznaky otravy patria necitlivosť, brnenie, nevoľnosť, zvracanie a v najhoršom prípade ochrnutie dýchania a zástava srdca.