24. jún. 2024 o 17:15
TASR, Koktejl

Nekompromisný prezident: Zelenskyj nariadil čistku v Správe štátnej bezpečnosti

placeholder
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zdroj: TASR/AP

Čo je za tým?

Zahraničné správy
24. jún. 2024 o 17:15
Nekompromisný prezident: Zelenskyj nariadil čistku v Správe štátnej bezpečnosti

Čo je za tým?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nariadil novému šéfovi Správy štátnej bezpečnosti Ukrajiny, aby "vyčistil" jej rady od ľudí, ktorí ju diskreditujú. Stalo sa tak po tom, ako boli dvaja jej dôstojníci obvinení zo sprisahania s cieľom zavraždiť vysokých ukrajinských predstaviteľov. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v máji uviedla, že v rámci vyšetrovania zadržala dvoch plukovníkov ukrajinskej Správy štátnej bezpečnosti (UDO). Sú obvinení zo spolupráce s Ruskom pri plánovaní vraždy Zelenského a ďalšieho najvyššieho politického a vojenského vedenia štátu vrátane šéfa vojenskej rozviedky Kyryla Budanova. UDO zaisťuje bezpečnosť rôznych štátnych činiteľov.

Zelenskyj, ktorý v pondelok predstavil plukovníka Olexija Morozova zamestnancom, povedal, že jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby do tohto úradu nastupovali len tí, ktorí vidia svoju budúcnosť spojenú s Ukrajinou. Išlo o jeho prvé vyjadrenie od zatknutia dvojice obvinených agentov. "A, samozrejme, UDO musí byť očistená od každého, kto si pre seba nevybral Ukrajinu, alebo kto diskredituje Správu štátnej bezpečnosti," uviedol Zelenskyj na platforme Telegram.

Zelenskyj v máji odvolal Morozovovho predchodcu Serhija Rudyho - dva dni po tom, ako SBU zadržala zamestnancov UDO, ktorí podľa nej pracovali pre ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) a odovzdávali jej tajné informácie. Moskva sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. Atentáty na ukrajinských lídrov sa mali vykonať za pomoci siete agentov, ktorá pracovala pod dohľadom FSB. Táto sieť zahŕňala aj dvoch plukovníkov UDO.