Existuje viac ako 200 možných príznakov rakoviny, no podľa odborníkov sú niektoré ľahšie prehliadnuteľné ako iné. Upozornili, že tri z nich sa môžu objavovať aj na tvári, pričom práve tieto patria medzi najčastejšie zanedbávané symptómy. Ako informoval portál Mirror, upozorňujú pritom, že v boji proti rakovine je pre zlepšenie šancí na prežitie rozhodujúce včasné odhalenie.
Rakovina pľúc je jedným zo stavov, pri ktorom môžu niektoré príznaky zostať úplne nepovšimnuté. Odborníci preto upozornili na niekoľko symptómov, ktoré sa objavujú na tvári a s najväčšou pravdepodobnosťou ich ľudia ignorujú. "Niektorí pacienti s rakovinou pľúc uvádzajú, že si všimli opuch alebo začervenanie v tvári," uviedli.
Môže k tomu dôjsť, pretože malobunkové nádory pľúc často blokujú krvné cievy v hrudníku, čo vedie k obmedzenému prietoku krvi z hlavy a tváre. Takéto zmeny sa považujú za bežný príznak karcinómu pľúc, hoci môžu súvisieť aj s inými typmi rakoviny.
Karcinoidné nádory
Táto forma rakoviny má tendenciu rásť veľmi pomaly, pričom sa môže vyvinúť v rôznych častiach tela. Odborníci z portálu Mayo Clinic vysvetľujú, že tieto útvary, známe aj ako neuroendokrinné nádory, zvyčajne začínajú v tráviacom systéme, vrátane žalúdka, slepého, tenkého a hrubého čreva, konečníka či dokonca v pľúcach.
Karcinoidné nádory často nemajú žiadne príznaky, pričom sa veľakrát objavia až vtedy, keď je ochorenie v pokročilom štádiu. Môžu však produkovať a uvoľňovať do vášho tela hormóny, ktoré spôsobujú symptómy, ako je hnačka alebo sčervenanie kože. Výskumy naznačujú, že sčervenanie tváre je dôsledkom karcinoidového syndrómu, ktorý je vyvolaný nadbytkom látok podobných hormónom uvoľňovaných do krvného obehu.
Rakovina kože
Skvamocelulárny karcinóm, typ rakoviny kože, dokáže zmeniť vzhľad tváre. Zvyčajne sa tento nádor vyskytuje na častiach tváre, ktoré sú najviac vystavené slnku. Podľa odborníkov ide najčastejšie o pokožku hlavy, chrbtov rúk, uší a pier, no môže sa objaviť kdekoľvek na tele, a to aj v ústnej dutine, na chodidlách alebo na genitáliách. Keď sa skvamocelulárny karcinóm kože vyskytne u ľudí s tmavšou pokožkou, zvykne sa skôr ukázať na miestach, ktoré nie sú vystavené slnku.
Medzi príznaky skvamocelulárneho karcinómu kože patria:
- Pevný hrbolček na koži nazývaný uzlík, ktorý môže mať rovnakú farbu ako koža alebo môže vyzerať úplne inak. V závislosti od farby kože máva ružový, červený, čierny alebo hnedý odtieň.
- Nový vred alebo vyvýšená oblasť na starej jazve.
- Drsná, šupinatá škvrna na perách, ktorá sa môže stať otvoreným vredom.
- Vred alebo drsná škvrna vo vnútri úst.
- Vyvýšená škvrna alebo bradavica na/v konečníku či na genitáliách.