18. jún. 2024 o 04:30
Miloš Audi, Koktejl

Vážna nehoda lietadla: Spadlo priamo do dvora domu a okamžite vzbĺklo!

placeholder
Vážna nehoda lietadla. (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Cestujúci sú vo veľmi vážnom stave!

Zaujímavosti
18. jún. 2024 o 04:30
Vážna nehoda lietadla: Spadlo priamo do dvora domu a okamžite vzbĺklo!

Cestujúci sú vo veľmi vážnom stave!

V piatok 7. júna 2024 sa odohral incident, ktorý prekvapil mnohých obyvateľov amerického mesta Denver. Na dvor jedného páru sa totiž zrútilo malé lietadlo s štyrmi pasažiermi. Ako informoval portál Unilad, vyšetrovatelia potvrdili, že cestujúci utrpeli veľmi vážne popáleniny, pričom podľa ich slov sa nikto z obyvateľov štvrte nezranil.

Medzi zranenými boli aj deti

Incident sa odohral v štvrti Arvada v Denveri v americkom štáte Colorado. Ľahké lietadlo s názvom Beechcraft 35, ktoré pochádza z roku 1969, sa zrútilo do predného dvora domu, pričom po náraze sa susedia okamžite ponáhľali k vraku hľadať preživších. Svedkovia tvrdili, že stroj narazil do plota a stromu predtým, ako sa zrútil a vzbĺkol.

Vyšetrovanie odhalilo, že pri havárii lietadla boli na palube štyria pasažieri, pričom je známy aj ich rozsah zranení. Ukázalo sa, že kvôli hoci neutrpeli vážne poranenia pri náraze, vzbĺknutie lietadla im spôsobilo rozsiahle popáleniny. Preto všetkých cestujúcich, z ktorých dve boli deti, previezli do neďalekej nemocnice. "Dvaja dospelí a dvaja mladiství boli so zraneniami prevezení k zdravotníkom," uviedla polícia štvrte Arvada vo vyhlásení zverejnenom na X.

Na fotografiách z miesta činu je možné vidieť obhorené zvyšky lietadla. Jedným z očitých svedkov bol aj Randy Hamrick, ktorý priamo spozoroval, ako sa stroj zrútil do jeho prednej záhrady. Incident označil za podobný zážitok, ako je vykoľajenie vlaku. Namiesto toho však uvidel trosky lietadla. "Videli sme výbuch a silnú žiaru. Obával som sa, že sa náš dom jednoducho zrúti," poznamenal. Randy ani jeho manželka sa pri nehode nakoniec nezranili a poškodený nebol ani samotný dom.

Hoci vyšetrovanie dokázalo odhaliť niektoré údaje o incidente, pilot lietadla nebol identifikovaný. Polícia však uviedla, že stroj vzlietol z letiska Centennial južne od Denveru a smeroval na metropolitné letisko Rocky Mountain. Možnou príčinou nárazu majú byť podľa správy problémy s motorom, pričom tento fakt potvrdil samotný pilot už 15 minút po štarte.

Vyšetrovatelia tiež uviedli, že pilot sa pokúsil pristáť na obytnej ulici, ale krídlo lietadla narazilo o strom, čím sa lietadlo vymklo kontrole. "Som si istý, že myslel na to, ako použiť vozovku na bezpečné pristátie. Nakoniec sa mu to však nepodarilo," poznamenal vyšetrovateľ leteckých nehôd Alex Lemishko.