20. jún. 2024 o 13:35
TASR, Koktejl

Extrémne horúčavy zabíjajú: Počas púte zomrelo viac než 1000 ľudí!

placeholder
V pondelok napríklad namerali v Mekke až 51,8 stupňa Celzia.
Zdroj: TASR/AP

Na púti sa tento rok zúčastnilo približne 1,8 milióna ľudí.

Zahraničie
20. jún. 2024 o 13:35
Extrémne horúčavy zabíjajú: Počas púte zomrelo viac než 1000 ľudí!

Na púti sa tento rok zúčastnilo približne 1,8 milióna ľudí.

Počet ľudí, ktorí prišli o život počas tohtoročnej moslimskej púte hadždž v Saudskej Arábii, presiahol 1000. V prípade vyše polovice z nich išlo o neregistrovaných veriacich, ktorí sa na púti zúčastňovali v extrémnych horúčavách, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Aktualizovaný počet obetí na životoch, ktorý zahŕňal 58 Egypťanov, poukázal na skutočnosť, že z celkového počtu 658 mŕtvych z tejto krajiny bolo až 630 nezaregistrovaných pútnikov. Hlavnou príčinou úmrtí egyptských pútnikov bolo teplo, ktoré vyvolalo komplikácie spojené s vysokým krvným tlakom a inými problémami.

Z celkového počtu 1081 obetí hlásili úmrtia okrem Egypta aj Malajzia, Pakistan, India, Jordánsko, Indonézia, Irán, Senegal, Tunisko a Iracký Kurdistan.

Každoročná púť hadždž je jedným z piatich pilierov islamu a musia ju aspoň raz za život absolvovať všetci moslimovia, ktorí na to majú prostriedky. Jej termín sa určuje podľa lunárneho islamského kalendára a tento rok opäť pripadol na obdobie horúceho saudskoarabského leta. V pondelok napríklad namerali v Mekke až 51,8 stupňa Celzia.

Desaťtisíce pútnikov sa každoročne pokúšajú zúčastniť na púti nelegálnou cestou, pretože si nemôžu dovoliť často drahé oficiálne povolenia, bez ktorých sa nemôžu dostať do klimatizovaných priestorov a ukryť sa pred horúčavou. Na púti v najposvätnejšom meste islamu – Mekke – sa tento rok zúčastnilo približne 1,8 milióna pútnikov. Vlani prišlo o život viac než 200 pútnikov; väčšina z nich pochádzala z Indonézie.