Francúzski vedci, ktorí sledovali viac ako 1300 pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, zistili, že u ľudí, ktorí užívali marihuanu, bolo riziko kardiovaskulárnej príhody dvakrát vyššie ako u osôb, ktoré nefajčili vôbec. Vyzvali tak nemocnice, aby sa všetkých pacientov na pohotovosti pýtali, či neužívajú rekreačné drogy. Podľa expertov škodia obehovej sústave nielen splodiny z dymu, ale aj priamo THC.
To spúšťa reakciu „bojuj, alebo uteč“, ktorá pri dlhodobom pôsobení poškodzuje srdce a zvyšuje riziko život ohrozujúcich problémov. Z analýzy pacientov prijatých na jednotku intenzívnej starostlivosti, ktorí boli sledovaní potom ešte ďalšie dva roky, vyplýva, že užívanie rekreačných drog (všeobecne bez rozlíšenia druhu) je spojené s trikrát vyšším rizikom závažných kardiovaskulárnych príhod.
A zatiaľ čo THC zvyšovalo riziko dvakrát, extáza (MDMA) riziko kardiovaskulárnych príhod zvyšovala 4,1-krát a heroín 3,6-krát. „Ostatné typy drog nemali štatisticky významný vzťah k závažným kardiovaskulárnym príhodám,“ dodali vedci z Francúzska.
Autor štúdie a lekár z parížskej nemocnice Lariboisiere doktor Raphael Mirailles v rozhovore pre denník The Mail zhodnotil užívanie drog.
„Rekreačné užívanie drog bolo spojené s trojnásobným zvýšením rizika opakovania závažnej kardiovaskulárnej príhody počas jedného roka. Pribúda údajov o najhoršej prognóze spojenej s rekreačným užívaním drog, a to nielen na kardiologických jednotkách intenzívnej starostlivosti, ale aj na bežných jednotkách intenzívnej starostlivosti. Napriek vysokej miere podhodnoteného hlásenia rekreačného užívania drog nie je systematický skríning v súčasných pokynoch odporúčaný. Mohol by zlepšiť stratifikáciu rizika pacientov a individualizovanú starostlivosť v prospech vysadenia drog. Preto by sa mal zvážiť systémový skríning v intenzívnej starostlivosti,“ nalieha.