02. apr. 2026 o 15:30
Richard Gonda, Koktejl

Adela Vinczeová zvozila šéfku STVR pod čiernu zem: Flašíková rýpala do šou Milujem Slovensko, schytala drsný náklad!

placeholder
Adela Vinczeová a Martina Flašíková
Zdroj: TASR, Marek Orihel pre diva.sk

Vybavila si s ňou účty.

Celebrity
02. apr. 2026 o 15:30
Adela Vinczeová zvozila šéfku STVR pod čiernu zem: Flašíková rýpala do šou Milujem Slovensko, schytala drsný náklad!

Vybavila si s ňou účty.

Jej posmešné slová nezostali bez odozvy! Šéfka STVR Martina Flašíková, ktorú platforma Otvorená kultúra na nedávnom proteste v Bratislave vyzvala na odstúpenie z funkcie, poskytla rozhovor časopisu Trend. Hovorí v ňom o programovom reštarte telerozhlasu, ktorý sa dostal do jej manažérskych rúk vlani v máji.

Redaktor riaditeľke položil otázku, či odchodom relácie Milujem Slovensko do JOJky neprišla STVR o jeden zo svojich najsilnejších zábavných formátov a či to v konečnom dôsledku nebola chyba. "Nie, nebola. Pozrite si čísla sledovanosti - nový formát si našiel svojho diváka, páči sa a má veľmi dobré výsledky," uviedla Flašíková v prvej časti odpovedi. Opierala sa o čísla diváckeho záujmu, ktoré pri relevantnejšej univerzálnej cieľovej skupine hrajú v prospech nového verejnoprávneho projektu Na správnej ceste. Sledovanosť v komerčnej "cieľovke" je súboj s Milujem Slovensko vyrovnanejší. Markíza so svojou piatkovou ponukou zvykne ťahať za najkratší koniec.

Po odpočte, kto má dlhší zásah, došlo na ďalšie slová hlavy Mlynskej doliny. Pri téme odvrhnutia Milujem Slovensko zanechala medzi riadkami tvrdý odkaz na Kolibu. "Zároveň sa ukazuje, že pre diváka je dôležitá aj prirodzenosť a autenticita. Nie je nič krajšie, ako sa vo vysielaní slobodne nadýchnuť a ponúknuť pozitívny formát bez zbytočnej hystérie a prehnaných reakcií," kopla si Martina Flašíková, čo nenechalo chladnými viaceré tváre populárneho jojkárskeho programu. Ako prvý si vzal slovo moderátor Martin Nikodým.

"Ktoré čísla sledovanosti má pani Flašíková na mysli? Tie, keď vysielali ešte bez konkurencie, alebo tie aktuálne, keď TV JOJ už začala vysielať tú hysterickú šou plnú prehnaných reakcií, ktorá robila z STVR 13 rokov piatkového televízneho víťaza?" položil si uštipačnú otázku Nikodým. Pravdou je, že Na správnej ceste pri svojom štarte v januári, ale ešte bez konkurencie relácie Milujem Slovensko, vystrelilo so sledovanosťou až na 465-tisícovú hranicu. S ostatnou časťou malo necelých 300-tisíc divákov, čo je tretinový prepad oproti výsledku pred štvrťrokom.

Do komentovania odpovede Martiny Flašíkovej pre Trend sa na instagramovom profile politického exmoderátora Rasťa Ilieva zapojil aj spevák Martin Madej. Ten je takisto súčasťou šou Milujem Slovensko a nadviazal na Nikodýmove slová. "Mne ako astmatikovi sa náhodou v Milujem Slovensko dýcha veľmi slobodne. Buď to je vzduchotechnikou, alebo otvoreným a neobmedzujucim tvorivým prostredím, neviem," zamyslel sa, na čo mu Martin pohotovo odpovedal: "Keby si chcel, naučím ťa na jeden slobodný nádych povedať desaťkrát za sebou SŠA," vtipkoval Nikodým, ktorý tým narážal na bizarnú požiadavku podpredsedu Rady STVR Lukáša Machalu, aby redaktori pod hrozbou sankcií namiesto skratky USA používali SŠA, teda Spojené štáty americké. "Ďakujem, to je výborný nápad. A hneď druhá lekcia by mohla byť desaťkrát CHDPČ MCHL," dodal Madej.

Koktejl.sk oslovil aj Adelu Vinczeovú, ktorá si ako kapitánka šou servítky pred ústa nedávala. Šéfke STVR Flašíkovej to v odpovedi vytmavila a vo vetách jej spočítala všetko, čo sa s ňou z negatívnej stránky spája. "Každý vidí veci prirodzene zo svojho pohľadu. A tak sa niekomu nuda môže javiť ako pokoj, autentická radosť ako hystéria a aj pohľad na to, čo je sloboda a slobodný nádych je vecou pohľadu. Je to v poriadku," uviedla moderátorka Vinczeová pre Koktejl.sk v čase, keď Flašíkovú by časť umeleckej obce rada videla z hrušky dole.

Spájajú jej prácu so snahou o umlčanie kritických hlasov, cenzúrou a zastrašovaním. Ostatne jej nevedia odpustiť stopku pre záznam slávnostného galavečera odovzdávania hudobných cien Radio_Head Awards, kde sa kritikou na súčasný stav kultúry nešetrilo. Flašíková v otvorenom liste umelcom uviedla, že nemôže akceptovať zneužívanie verejnoprávneho priestoru na politickú komunikáciu. Umelcov obvinila, že ich prejavy prispievajú k rozdeľovaniu spoločnosti a zvyšovaniu napätia.

„Mojou povinnosťou je chrániť verejnoprávny priestor pred jeho zneužívaním na presadzovanie individuálnych názorov. Rovnako ani ja sama tento priestor nevyužívam na prezentáciu osobných postojov,“ napísala Flašíková s tým, že "podujatia tohto typu sú určené predovšetkým na prezentáciu tvorby a jej ocenenie, pričom osobné názory majú svoje prirodzené miesto v iných formátoch a platformách verejnej diskusie". Body u svojich odporcov začala strácať aj pre výpovede desiatkam zamestnancom v rámci konsolidácie, medzi ktorými sú aj známe kritické hlasy, napríklad Soni Gyarfášovej, ktorá mapuje osudy politických väzňov a za svoju novinársku prácu bola viackrát ocenená. Tristo zamestnancov a spolupracovníkov STVR sa preto vo štvrtok podpísalo pod otvorený list, v ktorom vyjadrili rešpekt a podporu prepusteným kolegom. „Ťažko sa nám zmieruje s odchodom kolegov, ktorí prispeli ku kvalite vysielania Slovenskej televízie a rozhlasu,“ uvádza sa v liste, ktorý podpísali Marta Jančkárová, moderátor O päť minút dvanásť Marek Gudiak či tvár Správ STVR Ľubomír Bajaník. Svoje meno pripojili podľa Denníka N aj herci Kamila Magálová, Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír či Robert Roth.