24. júl. 2025 o 19:22
TASR, Koktejl

Slovensko spolu s ďalšími 40 krajinami žiada nezávislé vyšetrovanie mučenia ukrajinských zajatcov: Dôrazná výzva!

placeholder
Ukrajinskí vojaci v zajatí majú byť mučení. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Štáty požadujú aktivovanie tzv. moskovského mechanizmu.

Zahraničné správy
24. júl. 2025 o 19:22
Slovensko spolu s ďalšími 40 krajinami žiada nezávislé vyšetrovanie mučenia ukrajinských zajatcov: Dôrazná výzva!

Štáty požadujú aktivovanie tzv. moskovského mechanizmu.

Celkovo 41 členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vrátane Slovenska vyzvalo vo štvrtok na nezávislé vyšetrovanie údajného mučenia a zlého zaobchádzania s ukrajinskými vojnovými zajatcami zo strany ruských síl. Tento krok v reakcii privítal ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha. Informovala o tom agentúra Reuters, píše TASR.

Štáty požadujú aktivovanie tzv. moskovského mechanizmu v rámci OBSE prijatého v roku 1991, ktorý dáva možnosť vysielať misie odborníkov pri riešení konkrétnych problémov týkajúcich sa ľudských práv na území členských štátov.

Aktivovaním 'moskovského mechanizmu' Holandsko a partnerské krajiny prispejú k odhaleniu pravdy a zodpovednosti za ruské vojnové zločiny na Ukrajine,“ uviedol na sociálnej sieti X šéf holandskej diplomacie Caspar Veldkamp. Hoci nešpecifikoval, ktoré ďalšie krajiny OBSE okrem Holandska sa k tejto výzve pripojili, z vyhlásenia britského ministerstva zahraničných vecí vyplýva, že je medzi nimi aj Slovensko.

„Naďalej máme obavy v súvislosti s porušovaním medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv v dôsledku rozsiahlej agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine, a to aj pokiaľ ide o zlé zaobchádzanie s ukrajinskými vojnovými zajatcami,“ citoval zo spoločného stanoviska vedúci britskej delegácie pri OBSE Neil Holland.

Viaceré organizácie i misie podľa vyhlásenia preukázali, že Rusko systematicky porušovalo práva zajatých ukrajinských vojakov v zadržiavacích zariadeniach nachádzajúcich sa na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny i v Rusku.

„Existujú dôveryhodné informácie, že rozsiahle a rutinné mučenie a zlé zaobchádzanie s ukrajinskými vojnovými zajatcami počas celého obdobia ich zadržiavania predstavuje pokračujúci systematický vzorec štátnej politiky a praxe Ruskej federácie. Mučenie prebieha podľa spoločných vzorcov na rôznych miestach, čo naznačuje, že ide o koordinovanú, úmyselnú a systematickú prax,“ uviedol Holland.

Šéf ukrajinskej diplomacie na sieti X označil výzvu 41 krajín OBSE za „dôležitý krok smerom k spravodlivosti za systematické zverstvá páchané Ruskom“. Výsledkom tejto iniciatívy podľa jeho slov bude zriadenie nezávislej misie, ktorej úlohou bude dokumentovať a podávať správy o ruských zločinoch proti zajatým ukrajinským vojakom.

„Ukrajina vynaloží všetko úsilie na oslobodenie všetkých svojich vojnových zajatcov a na potrestanie tých, ktorí porušili medzinárodné humanitárne právo a právo v oblasti ľudských práv. Pred súd sa musia postaviť nielen páchatelia, ale aj velitelia a ruskí politickí a vojenskí vodcovia, ktorí podporujú zločiny proti ukrajinským vojnovým zajatcom,“ uviedol Sybiha.

OBSE, ktorá má 57 členov vrátane Ukrajiny a Ruska, je od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prakticky ochromená v dôsledku práva veta, ktorým disponuje Moskva. Organizácia vznikla v roku 1975 na vrchole studenej vojny, jej úlohou bolo posilňovať vzťahy medzi západným a východným blokom. V súčasnosti funguje viac-menej ako orgán koordinujúci svojich členov v záležitostiach ľudských práv či kontrole zbrojenia. Zároveň posiela svojich pozorovateľov do konfliktných oblastí či na monitoring priebehu volieb po celom svete.