Zaujímavosti
video Video
photo Foto
21. jún. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Lekár varuje: Tento typ vyrážok si nevytláčajte! Hrozia vám závažné zdravotné problémy, môžete aj oslepnúť

Pozor na nebezpečný stav!

Zaujímavosti
21. jún. 2024 o 20:00
Lekár varuje: Tento typ vyrážok si nevytláčajte! Hrozia vám závažné zdravotné problémy, môžete aj oslepnúť

Pozor na nebezpečný stav!

Každý z nás sa aspoň raz v živote musel vysporiadať s nepríjemnými pupienkami na tvári, a to buď ich zakrývaním, alebo ich vytláčaním. Jeden lekár však vo videu varoval verejnosť pred praskaním určitého typu týchto kožných vyrážok. Ako informoval portál Mirror, podľa jeho totiž môžu zapríčiniť nielen rôzne infekcie, ale dokonca aj slepotu.

Nebezpečná vyrážka

Doktor Suraj Kukadia, ktorý je známejší pod prezývkou Dr. Sooj, je lekárom anglickej vládnej agentúry National Health Service (NHS). Taktiež sa však v posledných rokoch stal internetovou senzáciou, a to najmä vďaka jeho radám v oblasti zdravia, dermatológie či vedeckého poznania.

Začiatkom júna 2024 Kukadia uverejnil na svojom tiktokovom profile ďalšie video. Tentokrát odhalil, že existuje typ pupienkov, ktorý by ste sa vôbec nemali snažiť vytlačiť. Upozornil totiž, že manipulácia s nimi môže spôsobiť nielen viaceré infekcie, ale dokonca aj slepotu. Preto je podľa jeho slov dôležité dávať si pozor na skoré príznaky a v prípade potreby zamieriť k lekárovi. "Ide o chalazion (vlčie zrno) a je to spôsobené zápalom okolo otvoru mazovej žľazy na spodku vašich mihalníc," uviedol vo videu.

Podobá sa na iný typ vyrážky

Lekár dodal, že tento zápal môže viesť k opuchu naplnenému tekutinou, ktorý zvonka pripomína malú hrčku. "A ak sa objavia nejaké známky infekcie, nepokúšajte sa tento pupienok vytlačiť sami, ako je to ukázané vo videu. Riskujete rozšírenie potenciálnej infekcie a môžete dokonca prísť o zrak," dodal odborník.

Chalaziony sa podľa doktora podobajú aj takzvanému očnému jačmeňu. Ide o ďalší typ červenej hrčky, ktorý sa môže vytvoriť vo vnútri očného viečka alebo okolo oka. Hoci je dĺžka ich liečby podobná, očný jačmeň je oveľa bolestivejší, zatiaľ čo vlčie zrno je väčšinou bezbolestné. "Za určitých okolností sa chalazion môže rozvinúť do aj do jačmeňa," dodal Kukadia.

Podobá sa na očný jačmeň.
Podobá sa na očný jačmeň.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Doktor však odhalil, ako si môžete takýto pupienok ošetriť aj sami. "Môžete to urobiť tak, že namočíte čistú vatu alebo flanel do pomerne horúcej, no nie vriacej vody. Neskôr ju pevne pritlačte na zatvorené oči na päť až desať minút. Tento postup opakujte trikrát alebo štyrikrát za deň," poznamenal s tvrdením, že by vám mohlo pomôcť aj čistenie očných viečok, a to aspoň dvakrát denne.