20. jún. 2024 o 05:00
mob, TASR, Koktejl

Slováci neverili vlastným očiam: Na pochode v Bratislave sa objavila táto svetoznáma tvár!

placeholder
Protestný pochod Za slobodu a demokraciu Slovenska v Bratislave.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ľudia tomu nemohli uveriť.

Slovensko
20. jún. 2024 o 05:00
Slováci neverili vlastným očiam: Na pochode v Bratislave sa objavila táto svetoznáma tvár!

Ľudia tomu nemohli uveriť.

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v utorok podvečer v Bratislave zišli stovky ľudí. Pochod sa začal o 17.00 h na Námestí SNP a pokračoval na Námestie slobody. Za jeho organizáciou stoja platforma Otvorená Kultúra!, Platforma pre demokraciu, Klimatická koalícia, občianske združenie Mier Ukrajine a organizátori občianskych protestov z dvadsiatich slovenských miest.

„Nesúhlasíme s pretváraním verejnoprávnych médií, neodbornými zásahmi do prírody, obmedzovaním slobody mimovládnych neziskových organizácií,“ uviedli v stanovisku organizátori pochodu. Nesúhlasia ani s návrhmi zákonov a opatrení, ktoré podľa nich majú obmedziť slobodu zhromažďovania sa a sťažiť prístup verejnosti k informáciám.

Súčasťou bolo aj verejné zhromaždenie, na ktorom sa čítalo spoločné vyhlásenie. To podpísalo 90 subjektov z celého Slovenska.

Na pochode v centre Bratislavy sa zúčastnila aj švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg (21). „Ďakujeme všetkým občanom a občiankam, ktorí a ktoré nevzdávajú zápas o slobodu a demokraciu v našej krajine. Na dnešnom pokojnom pochode, ktorý sme zorganizovali v spolupráci s mimovládnymi organizáciami z oblasti ochrany spravodlivosti, občianskej spoločnosti, prírody a životného prostredia ako i s organizátormi regionálnych protestov za demokraciu, sa zúčastnilo viac než tisíc ľudí,“ uviedla nestranícka občianska iniciatíva kultúrnej obce z celého Slovenska Otvorená Kultúra! na Instagrame.

„Na naše obrovské prekvapenie a radosť sa v zástupe ľudí objavila švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg. Nepotrebovala pozornosť médií, nepotrebovala vystúpiť na pódiu. Na pochode sa zúčastnila ako bežná občianka, ktorá rovnako ako my vyznáva hodnoty slobody a demokracie. Spolu s tisíckou ľudí dnes Bratislavou kráčala Greta Thunberg. Je to pre nás signál, že nie sme sami*y. Ľudia sa spájajú naprieč sektormi, ale i naprieč krajinami. Ďakujeme a nevzdávame sa,“ napísala iniciatíva a pridala aj foto so známou Švédkou.