28. máj. 2024 o 22:54
TASR, Koktejl

Šéf ukrajinského parlamentu bráni prezidenta Zelenského: Uštipačný odkaz Rusom!

placeholder
Na archívnej snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda Najvyššej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Nič im nedaroval.

Zahraničná politika
28. máj. 2024 o 22:54
Šéf ukrajinského parlamentu bráni prezidenta Zelenského: Uštipačný odkaz Rusom!

Nič im nedaroval.

Predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk v utorok odmietol tvrdenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ukrajinský zákonodarný zbor a jeho predsedu označil za "jedinú legitímnu moc na Ukrajine".

V statuse na sociálnych sieťach Stefančuk odporučil, aby sa "zvedaví čitatelia" oboznamovali s obsahom ukrajinskej ústavy "nie selektívne", ale venovali pozornosť aj prvej časti článku 108, kde sa píše, že "prezident Ukrajiny vykonáva svoje právomoci, kým sa funkcie neujme novozvolený prezident".

Dodal, že "v demokratických spoločnostiach sa to nazýva kontinuita moci". Súčasne upozornil, že ide o kontinuitu "nie v ruskom chápaní - naveky", preto Volodymyr Zelenskyj zostane prezidentom Ukrajiny až do konca platnosti stanného práva vyhláseného po vpáde ruskej armády na územie Ukrajiny.

Podľa Stefančuka sú síce Putinove "naratívy rovnako predvídateľné ako nezmyselné", ale napriek tomu ich niektorí politici na Ukrajine opakujú - "ako keby (si pre niečo) pripravovali pôdu". Predseda ukrajinského parlamentu si myslí, že "by bolo dobré", keby aj "Rusko začalo čítať svoju vlastnú ústavu" – najmä v časti, kde sa hovorí, že Ruská federácia prijíma opatrenia na udržanie a posilnenie medzinárodného mieru a bezpečnosti, na zabezpečenie mierového spolužitia štátov a národov. Prípadným záujemcom o štúdium ruskej ústavy Stefančuk hľadanie tejto pasáže uľahčil tým, že vo svojom statuse napísal: "Aby ste dlho nelistovali, je to článok 79.1".

Putin v utorok - už druhýkrát za posledných desať dní - spochybnil legitimitu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajinské vedenie označuje takéto vyhlásenia za špeciálnu dezinformačnú operáciu zameranú proti legitímnym vodcom štátu, ktorí vzdorujú ruskej agresii, informovala britská stanica BBC.

Ruský prezident, ako aj ďalší ruskí predstavitelia tvrdia, že Zelenského právomoci sa skončili 20. mája - po piatich rokoch od jeho nástupu do úradu, pripomína TASR. Ukrajinský zákon však výslovne zakazuje konanie volieb počas stanného práva. Ukrajinská ústava obsahuje aj ustanovenie, že súčasný prezident si ponecháva svoje právomoci až do nástupu ďalšej hlavy štátu.