23. jún. 2023 o 13:24
TASR, Koktejl

Neďaleko Detvy napadla medvedica lesného pracovníka: Neodradil ju ani hluk techniky

placeholder
Neďaleko Detvy napadla medvedica lesného pracovníka (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Počet stretnutí medveďov so zamestnancami v lesnom hospodárstve a s verejnosťou narastá.

Slovensko
23. jún. 2023 o 13:24
Neďaleko Detvy napadla medvedica lesného pracovníka: Neodradil ju ani hluk techniky

Počet stretnutí medveďov so zamestnancami v lesnom hospodárstve a s verejnosťou narastá.

Medvedica napadla a zranila lesného pracovníka, ktorý sa pohyboval v lesnom obvode Dolná Bzová v Lučeneckom okrese. TASR o tom v piatok informovala vedúca odboru komunikácie Lesov SR Daša Makanová.

Ako ďalej uviedla, udalosť sa stala vo štvrtok (22. 6.) dopoludnia. Podľa predbežných informácií Lesov SR útoku nezabránil ani pracovný hluk lesnej techniky. „To oprávnene vyvoláva obavu, že vplyvom prísnej ochrany dochádza aj pri tomto druhu veľkej šelmy ku zmenám v správaní a strate plachosti,“ dodala.

Makanová zdôrazňuje, že počet stretnutí medveďov so zamestnancami v lesnom hospodárstve a s verejnosťou narastá. „Je len otázkou času, kedy môže dôjsť k fatálnym následkom na živote človeka po útoku medveďa hnedého,“ podotkla. Podľa jej slov početnosť tohto zvieraťa bez pravidiel v oblasti odborného manažmentu tejto šelmy môže spôsobiť dopady v sociálno-ekonomickej oblasti.

Štátna ochrany prírody (ŠOP) SR vo svojom stanovisku pre TASR uvádza, že vo štvrtok (22. 6.) popoludní dostal Zásahový tím pre medveďa hnedého hlásenie od Okresného úradu Lučenec o napadnutí lesného robotníka medveďom.

„Útok sa stal v asi 60-ročnom smrekovo-smrekovcovom poraste s prímesou buka,“ podotýka. Zdôrazňuje, že v súčasnosti je obhliadka lokality. Zúčastňujú sa jej zamestnanec Lesov SR, poľovný hospodár, členovia zásahového tímu a zoológ riaditeľstva ŠOP SR. „Jej cieľom je zistenie príčiny útoku a sociálneho statusu jedinca medveďa hnedého,“ uzavreli ochranári.