Vývoj celosvetových teplôt jasne dokazuje, že budúci rok bude priemerná globálna teplota o 1,5 stupňa Celzia vyššia v porovnaní s predpriemyselnou epochou novoveku. Pritom sa verilo, že sa podarí zmenu klímy zmierniť tak, aby teplota vzrástla maximálne o 1,5 stupňa Celzia. Štáty o tom dokonca uzavreli takzvanú Parížsku dohodu. A to preto, že hodnota 1,5 stupňa Celzia je považovaná za hranicu, nad ktorou bude zmena klímy už nezvratná. Ale v ďalších rokoch globálna teplota ďalej porastie nad túto hranicu.
Rok 2023 bol zatiaľ najteplejším rokom v dejinách merania a rok 2024 ho ešte prekoná. Kvôli klimatickej zmene a javu El Niño. „Prognóza je v súlade s prebiehajúcim trendom globálneho otepľovania o 0,2 °C za desaťročie a je podporená významnou udalosťou El Niño. Očakávame dva nové roky lámania globálnych teplotných rekordov za sebou a po prvýkrát predpovedáme rozumnú šancu, že rok dočasne prekročí 1,5 °C,“ uviedol britský hydrometeorologický úrad Met Office.
V nedávno zverejnenej štúdii Global Carbon Budget autori uvádzajú, že emisie zo spaľovania fosílnych palív dosiahli v roku 2023 rekordné maximum.