Lekári vo Veľkej Británii začínajú bezprecedentný hon na jednu z najnebezpečnejších diagnóz rakovinu pankreasu. Tento zákerný druh rakoviny, známy ako „tichý zabijak“, každý rok pripraví o život vyše desaťtisíc Britov. Vďaka novému projektu však mnohí môžu dostať šancu prežiť. Informuje Daily Mail.
Rakovina pankreasu je zákerná najmä preto, že sa zvyčajne prejaví až v pokročilom štádiu. Prvé príznaky sú nenápadné, ľahko zameniteľné s bežnými ťažkosťami a pacienti často prichádzajú k lekárovi príliš neskoro. Teraz sa to má zmeniť. Vďaka novému pilotnému programu NHS budú vybraní pacienti priamo kontaktovaní svojou ambulanciou. Ak máte nad 60 rokov a nedávno vám diagnostikovali cukrovku alebo ste výrazne schudli bez jasného dôvodu, môže sa vás to týkať.
Cieľom je zachytiť rakovinu pankreasu v jej najskorších štádiách, keď je ešte šanca na liečbu. Včasná diagnóza môže rozhodnúť o živote a smrti. V súčasnosti sa len asi 20 percent prípadov podarí odhaliť včas. Viac než polovica pacientov zomiera do troch mesiacov od diagnózy. Ak sa rakovina objaví ešte predtým, než sa rozšíri do tela, šance na prežitie sa dramaticky zvyšujú. V takom prípade až polovica pacientov prežije minimálne jeden rok. Naopak, ak je choroba už rozšírená, len jeden z desiatich sa dožije ďalších dvanástich mesiacov.
Program, ktorý štartuje na jeseň, sa bude testovať vo viac než 300 ambulanciách v Anglicku a je podporený sumou dvoch miliónov libier. Lekári sa zamerajú najmä na pacientov s novo diagnostikovanou cukrovkou. Štúdie ukázali, že približne polovica ľudí s rakovinou pankreasu má krátko pred týmto zistením aj cukrovku. Dôvod je jednoduchý – nádor ničí bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, čím dochádza k poruche regulácie cukru v krvi. Títo pacienti budú predvolaní na krvné testy a iné vyšetrenia, aby sa vylúčila prítomnosť nádoru.
Zdravotníci zdôrazňujú, že nie každý z vybraných pacientov bude mať rakovinu, no u tých, ktorým sa choroba potvrdí, môže rýchle odhalenie zachrániť život. Ak bude program úspešný, bude sa rozširovať na celonárodnú úroveň.
Rakovina pankreasu najčastejšie postihuje ľudí nad 75 rokov, no čoraz viac prípadov sa objavuje aj medzi mladými ženami. Od 90. rokov minulého storočia stúpol výskyt u žien mladších ako 25 rokov až o 200 %. Príčina tohto nárastu zostáva záhadou. Celkovo sa výskyt rakoviny pankreasu v Británii zvýšil o 17 percent, pričom ako hlavné faktory sa uvádzajú fajčenie a obezita. Až 22 percent prípadov súvisí s fajčením a 12 percent s nadváhou.
Zdravotníci varujú, že ak spozorujete príznaky ako žltačku, svrbenie kože, tmavý moč, stratu chuti do jedla, nevysvetliteľné chudnutie, zápchu či nadúvanie, neváhajte a navštívte svojho lekára. Ak tieto symptómy trvajú dlhšie ako štyri týždne, je dôležité konať.