Je síce veľmi drobný, ale jeho uštipnutie je extrémne bolestivé a u psov či mačiek môže vyvolať slepotu, pokiaľ dôjde ku uhryznutiu v oblasti očí.
Elektrický mravec, ako sa mu v angličtine hovorí, bol prvýkrát potvrdený na území Francúzska. Je to ekologická katastrofa, pretože tento druh blanokrídlového hmyzu decimuje pôvodné ekosystémy.
Vie sa prispôsobiť a požiera ako rastlinnú stravu a organické zvyšky, tak aktívne loví drobné živočíchy. Priamo pre človeka nebezpečný nie je, hoci jedna robotnica je veľká asi 1,5 milimetra a môže spôsobiť extrémne bolestivé uhryznutie. V prípade, že uštipne mačku či psa na hlave v oblasti očí, nezriedka toto zviera oslepne.
Mravce Wasmannia auropunctata boli objavení v prístavnom meste Toulon na Francúzskej riviére. „Hovorí sa, že ich uhryznutie je podobné popŕhleniu od žihľavy, bolesť trvá až tri hodiny a jed môže dokonca spôsobiť slepotu u domácich miláčikov, ako sú mačky a psy, keď sú zasiahnutí okolo očí,“ cituje denník The Telegraph entomology z Nice.
Zavlečenie mravcov do nepôvodných oblastí spôsobuje narušenie pôvodných populácií hmyzu, ako sa to stalo v Severnej Amerike, na niekoľkých tichomorských ostrovoch a v častiach Austrálie.
V Európe boli zatiaľ objavení v španielskej Malahe, ale začiatkom tohto roku sa zistilo, že žijú vo veľkej kolónii pri meste Toulon. A pretože sa planéta otepľuje, je možné, že tento druh hmyzu bude mieriť aj severnejšie v Európe. Hoci je úplne netolerantný k mrazu, takže v oblastiach s nízkymi teplotami počas zimy nie je schopný prežiť.
Olivier Blight zo Stredozemného inštitútu biodiverzity a ekológie sa domnieva, že dorazili do Toulonu spolu s dovážanými rastlinami. „Máme tu čo do činenia so superkolóniou. Práve sme ju identifikovali, ale žije tu asi štyri alebo päť rokov, pretože je v nej niekoľko stotisíc alebo dokonca miliónov jedincov na hektári pozemku,“ uviedol Blight v rozhovore pre francúzske médiá.