29. aug. 2022 o 16:11
TASR, Koktejl

Nová kapitola v prieskume Mesiaca sa odkladá! NASA odvolala štart rakety misie Artemis: Čo príde teraz?

placeholder
NASA odvolala štart superťažkej rakety SLS k Mesiacu v rámci misie Artemis.
Zdroj: TASR/AP

Pôvodne bol štart rakety z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride naplánovaný na pondelok 29. augusta o 08.33 h miestneho času (14.33 h SELČ).

Veda
29. aug. 2022 o 16:11
Nová kapitola v prieskume Mesiaca sa odkladá! NASA odvolala štart rakety misie Artemis: Čo príde teraz?

Pôvodne bol štart rakety z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride naplánovaný na pondelok 29. augusta o 08.33 h miestneho času (14.33 h SELČ).

Pre problémy s teplotou jedného z motorov odvolal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pondelkový štart superťažkej nosnej rakety SLS (Space Launch System), ktorá má v rámci programu Artemis vyniesť do vesmíru kozmickú loď Orion bez posádky.

Ako možné termíny pre nový začiatok misie boli stanovené 2. alebo 5. september. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa agentúry AP boli pri prípravách na štart zaznamenané najskôr problémy s únikom paliva, konkrétne veľmi výbušného vodíka, čo spôsobilo omeškanie pri tankovaní rakety. NASA neskôr narazila na ďalší problém, keď sa jej nedarilo dostatočne ochladiť jeden zo štyroch hlavných motor 98 metrov dlhej rakety. Pri Kennedyho vesmírnom stredisku sa pred štartom zhromaždili tisíce ľudí vrátane americkej viceprezidentky Kamaly Harris.

Od americkej misie Apollo spred viac ako 50 rokov sa štartom misie Artemis otvorí nová historická kapitola v prieskume Mesiaca. Ide o program americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a s vesmírnymi agentúrami Kanady a Japonska, ako aj s niekoľkými komerčnými partnermi, najmä spoločnosťami Airbus a Lockheed Martin.

Dlhodobým cieľom misií Artemis je vytvoriť udržateľnú ľudskú prítomnosť na Mesiaci, vybudovať vesmírnu stanicu s obytným modulom, obiehajúcu okolo Mesiaca a schopnú hostiť posádky po dobu 42 dní. To sa všeobecne vníma ako zásadný krok pre možný prieskum vzdialenejšieho vesmíru a pilotované misie na Mars.

Cieľom letu, ktorý mal pôvodne odštartovať v pondelok, bolo otestovať raketu SLS a modul Orion určený pre posádku a nachádzajúci sa na vrchu rakety. Na jeho palube mali v pondelok do vesmíru odletieť figuríny vybavené senzormi. Modul Orion má totiž v rámci tohto prvého skúšobného letu obletieť Mesiac, aby sa zistilo, či bude táto kozmická loď v budúcnosti bezpečná pre ľudskú posádku.

Po misii Artemis, čiže skúšobnom lete bez posádky, bude nasledovať misia Artemis II aj s ľudskou posádkou. Štart tejto rakety Orion je naplánovaný na máj 2024. To všetko speje k misii Artemis III, ku ktorej dôjde najskôr v roku 2025 a jej hlavným cieľom je opätovne dostať ľudí na povrch Mesiaca.

Nový štart

Nový štart superťažkej nosnej rakety SLS (Space Launch System) by sa mohol uskutočniť v piatok 2. septembra. Plánovaný pondelkový štart bol odvolaný pre problém s jedným z motorov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Raketa SLS má v rámci programu Artemis vyniesť do vesmíru kozmickú loď Orion bez posádky. "Piatok je určite v hre," povedal hlavný manažér misie Artemis Mike Sarafin. Ďalšou možnou alternatívou pre štart je budúci pondelok (5. augusta).