08. feb. 2025 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Vedci skúmali vplyv krásy v pracovnom prostredí: Dostane vás, o koľko viac zarábajú atraktívni zamestnanci!

placeholder
Fyzicky atraktívni ľudia postupujú skutočne rýchlejšie a majú vyššie platy (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Mzda by mala odrážať množstvo odpracovanej práce a jej kvalitu.

Zaujímavosti
08. feb. 2025 o 04:00
Vedci skúmali vplyv krásy v pracovnom prostredí: Dostane vás, o koľko viac zarábajú atraktívni zamestnanci!

Mzda by mala odrážať množstvo odpracovanej práce a jej kvalitu.

Lenže to tak v skutočnosti nie je. Vie to asi každý, kto niekedy robil vo väčšej firme, kde mohol sledovať rýchlejší postup menej schopných kolegov a fakt, že za nič dostávali väčšiu odmenu. Vedci z USA tvrdia, že je to bohužiaľ smutný fakt. Fyzicky atraktívnejší ľudia, aj keď nie sú schopnejší, skutočne postupujú rýchlejšie a majú vyššie mzdy.

Vo svojej štúdii experti z Marylandu analyzovali kariéru viac ako 40-tisíc absolventov, ktorí získali titul MBA. Zistili, že atraktívni respondenti zarábali až o jedenásť percent viac ako ich kolegovia, ktorí boli považovaní za menej pohľadných. Navyše mali výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že získajú prestížne pracovné pozície.

„Vzhľad ovplyvňuje nielen začiatok kariéry, ale aj jej priebeh v ďalšom desaťročí. Tieto zistenia odhaľujú pretrvávajúci a zosilňujúci vplyv krásy v profesnom prostredí,“ uviedol profesor Nikhil Malik, ktorý štúdiu viedol. Pohľadní ľudia sú hodnotení ako dôveryhodnejší, lepší vodcovia a očakáva sa, že budú inteligentnejší. Ale to v skutočnosti nemusí byť pravda.

Okrem vyššieho platu mali atraktívni ľudia aj o 52,4 percenta vyššiu pravdepodobnosť, že budú pätnásť rokov po ukončení štúdia zastávať prestížne pracovné pozície. Najvyšší príplatok za krásu dostávali pohľadní ľudia v odboroch manažment a poradenstvo, ktoré vyžadujú častú sociálnu interakciu.

„Tento výskum zdôrazňuje, ako predsudky spojené s fyzickým vzhľadom pretrvávajú pri utváraní kariérnych výsledkov, a to aj u vysoko vzdelaných odborníkov,“ uviedol profesor Param Vir Singh, spoluautor štúdie.