Podľa patentu z roku 1917 získali potomkovia princa Harryho právo užívať titul princ a princezná ihneď po tom, čo sa ich dedo stal kráľom Karolom III. Spomínaný kráľovský dekrét totiž určuje, že všetky vnúčatá vladára majú nárok na tieto tituly. Automaticky im ale nevzniká nárok na užívanie statusu Ich kráľovských výsostí (HRH). A kráľ Karol III. rozhodol, že im ich neudelí. Nesmú ich užívať ani rodičia Harry a Meghan, ktorí na nich formálne nárok majú.
Lenže keď sa vojvodovia zo Sussexu rozhodli odstúpiť od funkcií oficiálnych členov kráľovskej rodiny a žiť civilne v Kalifornii, boli požiadaní, aby oslovenie Jeho a Jej kráľovská výsosť nepoužívali a nevyžadovali. Deti vojvodu a vojvodkyňu zo Sussexu nedostanú od deda kráľa Karola III. titul Jeho/Jej kráľovská výsosť, ale budú princ a princezná. Očakáva sa, že kráľ v blízkej budúcnosti pomaže trojročného princa Archieho a ročnú princeznú Lilibet.
Sussexe sa vraj ale hnevajú, že ich deti nemajú nárok na status HRH, aj keď na tento majú nárok princeznej Beatrice a Eugenie, dcéry princa Andrew, ktoré pritom nie sú pracovnými členkami kráľovskej rodiny. Avšak princezná Beatrice sa teraz stala členkou Štátnej rady (Counsellor of State).
„Harry a Meghan sa obávali otázky bezpečnosti a to, že sú princ a princezná, im prináša právo na určitú úroveň kráľovskej ochrany. V uplynulom týždni prebehlo mnoho rozhovorov. Trvali na tom, že Archia a Lilibet sú princ a princezná. Sú neúnavní od tej doby, čo kráľovná zomrela. Ale boli rozzúrení, že Archia a Lilibet nemôžu prijať status Jeho/Jej kráľovská výsosť. Taká je ale dohoda, môžu byť princ a princezná, ale nie Ich kráľovská Výsosť, pretože nie sú pracujúci členovia kráľovskej rodiny,“ uviedol zdroj denníka The Mail.