01. júl. 2025 o 20:34
TASR, Koktejl

Slovensko hľadá nové spôsoby na získavanie energií: Kľúčovým cieľom je lacnejší plyn!

placeholder
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa Sakovej by malo obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu pozitívny efekt na slovenskú ekonomiku.

Ekonomika
01. júl. 2025 o 20:34
Slovensko hľadá nové spôsoby na získavanie energií: Kľúčovým cieľom je lacnejší plyn!

Podľa Sakovej by malo obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu pozitívny efekt na slovenskú ekonomiku.

Štát sa snaží hľadať riešenia, aby nakupoval plyn čo najlacnejšie. Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) reagovala na vyjadrenia prezidenta SR, ktorý informoval o rokovaní Slovenska s Chorvátskom o využití terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) na Krku. Informuje o tom osobitná spravodajkyňa TASR.

„Robíme v podstate nejaký mix medzi dodávkami, ktoré nám plynú z Ruska a samozrejme dodávkami od ostatných partnerov v rámci Európy, a vždy hlavným dôvodom, respektíve prvým kritériom je cena,“ uviedla Saková.

Spresnila, že chorvátsky minister hospodárstva Ante Šušnjar ju ubezpečil o tom, že aktuálne chorvátska strana procesuje viaceré investičné aktivity na zvýšenie skladovacej kapacity plynu aj prenosovej tranzitnej kapacity. Chorvátska strana tiež pracuje na investičnom projekte na zvýšenie tranzitnej kapacity pre ropu z Chorvátska od Jadranského mora ďalej cez Maďarsko na Slovensko.

Dodala, že obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu by malo pozitívny efekt na slovenskú ekonomiku. Ročne do slovenského štátneho rozpočtu prichádzal príjem z tranzitu plynu cez Ukrajinu okolo 500 až 700 miliónov eur a teraz sme o tieto peniaze podľa Sakovej prišli. Tento tranzit plynu bol navyše v rámci Európy podľa nej lacnejší, keďže pri iných dodávateľoch musí krajina platiť vysoké tranzitné poplatky, a potom ich preniesť aj do cien pre domácnosti a priemysel.

„Pre Slovensko sa snažíme vyjednať čo najlepšie podmienky v zmysle toho, že chceme mať určite bezpečnosť toho, že pokiaľ nebudeme mať fyzicky dostatok plynu, bude existovať nariadenie v rámci Európskej komisie, aby ostatné krajiny boli solidárne k nám ako členskému štátu,“ uzavrela.