Keď sa naše zdravie náhle zhorší, často sa objavia príznaky a symptómy, ktoré nám môžu pomôcť odhaliť, akou chorobou vlastne trpíme. Vďaka tomu môžeme zistiť, aké faktory v našom životnom štýle mohli spôsobiť, že sme náchylnejší na dané ochorenie, pričom podľa jednej lekárky sa podobne prejavuje aj rakovina. Ako informoval portál LADBible, tvrdí, že u všetkých pacientov sa vyskytuje rovnaký jav, ktorý ovplyvnil ich zdravie.
Doktorka Leigh Erin Connealy je špecialistkou, ktorá sa sústreďuje na spúšťače chorôb vyskytujúcich sa v rôznych častiach tela. Praktizuje medicínu od roku 1986, pričom pôsobí ako riaditeľka Centra pre novú medicínu v Irvine v Kalifornii, ktorú sama založila v roku 1992, a je aj uznávanou knižnou autorkou.
Okrem toho však často uverejňuje videá na TikToku, kde informuje verejnosť o rôznych zdravotných témach. V jednom z nich sa dotkla príznakov rakoviny, pričom podotkla, že sa v priebehu rokov stretla s mnohými pacientmi, u ktorých sa vyskytovala podobná "téma". Preto predpokladá, že mozog a telo sú oveľa viac prepojené, než sa zdá, a podľa nej môže duševný stav výrazne ovplyvniť fyzické zdravie. "Často u pacientov vidím, že predtým utrpeli nejakú veľmi stresujúcu udalosť," uviedla.
Vo videu poznamenala, že medzi tieto stresové udalosti môžu patriť extrémne pracovné podmienky, problémy v rodine či rozvod. "Zvyčajne prešli nejakým extrémnym stresom, o ktorom vieme, že ovplyvňuje os hypotalamus-hypofýza-nadobličky a produkciu kortizolu. A extrémna produkcia kortizolu prispieva k tomu, ako rakovina rastie," poznamenala.
Stres zhoršuje zdravie
Os hypotalamus-hypofýza-nadobličky je komunikačný systém medzi tromi orgánmi - mozgovým hypotalamom, hypofýzou a nadobličkami, ktoré sú umiestnené na vrchu obličiek. Táto oblasť zapríčiňuje uvoľňovanie kortizolu do tela, pričom zvýšenie jeho hladiny spôsobuje trauma či stres.
Vedci poznamenali, že príliš veľa tejto látky v tele má veľmi zlé účinky na vaše zdravie. Môže zvýšiť riziko rôznych nepriaznivých stavov, ako sú srdcové choroby, problémy s pľúcami, obezita, úzkosť, depresia či kožné ochorenia.
Ak sa vaša os bežne spúšťa, môže to narušiť aj váš imunitný systém, a teda ovplyvniť jeho schopnosť ničiť škodlivé bunky, vrátane rakovinových. "Nadbytok týchto hormónov môže byť priamo karcinogénny tým, že potláča imunitnú funkciu, podporuje zápal a inhibuje normálnu funkciu buniek. Liečba a zmierňovanie stresu by mali byť pri liečbe rakoviny najvyššou prioritou," dodala Connealy.
Ľuďom preto špecialistka odporučila, aby trávili viac času na slnku, dbali na prísun dôležitých živín a vitamínov, ktoré sú potrebné v strave, dopriali si dostatok spánku, obmedzili vystavenie sa toxínom a chodili často na prechádzky, aby sa ochladili.