05. mar. 2024 o 11:36
TASR, Koktejl

El Niño vo veľkom úraduje: Už je známe, čo nám prinesie od marca do mája!

placeholder
Klimatický jav El Nino prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Svetová meteorologická organizácia prišla s predpoveďou počasia.

Počasie
05. mar. 2024 o 11:36
El Niño vo veľkom úraduje: Už je známe, čo nám prinesie od marca do mája!

Svetová meteorologická organizácia prišla s predpoveďou počasia.

Otepľovanie spôsobené klimatickým javom El Niño, ktoré vyvrcholilo v decembri, bolo jedným z piatich najintenzívnejších zaznamenaných v histórii a od marca do mája prinesie nadpriemerné teploty. V utorok to vyhlásila Svetová meteorologická organizácia (WMO). TASR správu prebrala od agentúry AFP.

WMO pripomenula, že El Niño teraz postupne slabne. Teplo uväznené v atmosfére skleníkovými plynmi však bude teploty ovzdušia ovplyvňovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

El Niño je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. Cyklicky sa objavuje po dvoch až siedmich rokoch a zvyčajne trvá deväť až 12 mesiacov.

Na juhu Južnej Ameriky, juhu USA, v oblasti Afrického rohu a v strednej Ázii zvyčajne spôsobuje výdatné zrážky, kým v Austrálii, Indonézii a niektorých oblastiach južnej Ázie, strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky spôsobuje suchá.

Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku, čo teraz pripadá na rok 2024. Jeho protipólom je klimatický jav La Niña prinášajúci ochladenie. Medzi oboma javmi sa vyskytujú obdobia neutrálnych podmienok.

Podľa WMO je približne 60-percentná šanca, že El Niño potrvá od marca do mája a asi 80-percentná šanca, že od apríla do júna budú podmienky neutrálne. Organizácia dodáva, že neskôr počas roka sa môže objaviť aj La Niña, pravdepodobnosť výskytu javu však organizácia nekonkretizovala.

"Každý mesiac od júna 2023 stanovil nový teplotný rekord a rok 2023 bol jednoznačne najteplejším zaznamenaným rokom. El Niño k rekordným teplotám dopomohol, hlavnými vinníkmi sú však jednoznačne skleníkové plyny," vyhlásila šéfka WMO Celeste Saulová. WMO preto nalieha na drastické zníženie množstva skleníkových plynov v atmosfére, ktoré by pomohlo v boji proti klimatickej zmene.