28.05.2023 08:15
TASR, Koktejl

Na Kyjev v noci zaútočilo približne 40 dronov: Útoky zo strany Ruska nepoľavujú!

placeholder
Drony útočili najmä na vojenskú a kritickú infraštruktúru . (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Letecký poplach v ukrajinskej metropole trval až päť hodín.

Správy
28.05.2023 08:15
Na Kyjev v noci zaútočilo približne 40 dronov: Útoky zo strany Ruska nepoľavujú!

Letecký poplach v ukrajinskej metropole trval až päť hodín.

Kyjev v noci na nedeľu čelil najväčšiemu dronovému útoku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Na ukrajinskú metropolu zaútočilo približne 40 "kamikadze dronov" iránskej výroby, uviedli tamojší predstavitelia. TASR správu prevzala z denníka The Guardian a agentúry AFP.

Ukrajinské vzdušné sily v príspevku na sociálnej sieti Telegram vyhlásili, že sa im podarilo zostreliť 52 z celkových 54 dronov Šáhid iránskej výroby. Dodali, že ruská armáda dronmi útočila najmä na vojenskú a kritickú infraštruktúru v Kyjeve a ďalších centrálnych regiónoch Ukrajiny.

"Nepriateľ sa dnes rozhodol 'zagratulovať' Kyjevčanom pri príležitosti Dňa Kyjeva prostredníctvom svojich smrtiacich dronov," napísal na Telegrame šéf vojenskej administratívy Kyjeva Serhij Popko. Dodal, že útok prebiehal vo viacerých vlnách a letecký poplach preto v ukrajinskej metropole trval až päť hodín.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zároveň potvrdil, že pri útoku prišiel o život jeden civilista – 41-ročný muž. Zranenia utrpeli ďalšie tri osoby. The Guardian pripomína, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom stredajšom videoprejave apeloval na Teherán, aby sa nestaval na "temnú stranu dejín" tým, že dodáva drony Moskve, ktorá od februára 2022 vedie ofenzívu na Ukrajine. Teherán následne Zelenského obvinil z protiiránskej propagandy.