Hoci spanie vedľa zhovorčivého človeka môže byť nepríjemné, v skutočnosti ide o veľmi častý jav, ktorý sa zvyčajne nepovažuje za zdravotný problém, informuje portál Mirror. Približne dvaja z troch ľudí niekedy rozprávajú počas spánku, vysvetľuje vedkyňa Theresa Schnorbach. Hovorenie počas spánku je typom parasomnie - alebo abnormálnej spánkovej aktivity.
"Zvyčajne je to neškodné, ale potenciálne to môže naznačovať závažnejšiu poruchu spánku alebo zdravotný problém," povedala Theresa pre The Sun. Odborníčka dodala, že spánkové rozprávanie môže prebiehať počas fázy spánku REM (najhlbší spánok) aj non-REM a môže to byť od drobného šumenia až po celé diskusie bez spomienok.
"Pôvod obsahu rozprávania zo spánku zostáva zdrojom sporov medzi výskumníkmi - môže súvisieť s nedávnymi udalosťami v živote spiaceho alebo súvisieť so snovou aktivitou," povedala.
Na zistenie príčin spánkového hovorenia je potrebný ďalší výskum, ale často súvisí s nedostatkom spánku. Môže to zahŕňať rušivé prostredie na spanie, napríklad teplotu v miestnosti alebo príliš veľa svetla, ktoré vniká do miestnosti.
"Medzi rizikové faktory spánkového hovorenia patrí stres, nedostatok spánku a alkohol, ale náhodné izolované výskyty spánkového hovorenia sú zriedkavo problematické. Na hovorenie počas spánku môže mať vplyv aj duševné zdravie, pričom tento stav je častejší u osôb so základnými duševnými poruchami," vysvetlila odborníčka.
Vedkyňa ďalej uviedla, že ľudia trpiaci posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) sú náchylnejší na hovorenie počas spánku. "Poruchy spánku, ako napríklad poruchy správania v REM spánku a spánkové hrôzy, vedú niektorých ľudí k tomu, že počas spánku kričia. Spánkové hrôzy, známe aj ako nočné mory, sa vyznačujú desivým krikom, zvíjaním sa a kopaním. Je ťažké zobudiť niekoho, kto trpí spánkovým strachom," približuje ďalej.
"Hovorenie zo spánku zvyčajne nie je dôvodom na znepokojenie, ak by sa však začalo náhle v dospelosti alebo by zahŕňalo výraznú úzkosť, krik alebo násilné konanie, treba to prediskutovať s lekárom. Možno budete potrebovať pomoc partnera, spolubývajúceho alebo člena rodiny, aby vám pomohol odpovedať na otázky, ako dlho už hovoríte zo spánku a ako sa to prejavuje," dodala Theresa Schnorbach.
Ak máte príznaky iného problému so spánkom, lekár vás môže požiadať o záznam spánku alebo o vyšetrenie, napríklad o spánkovú štúdiu. Ak vás znepokojujú vaše príznaky, mali by ste navštíviť svojho všeobecného lekára.